Choina - rodzina sosnowate

Gatunki choiny: znamy 10 gatunków tych drzew o nie opadających na zimę igłach. W Polsce napotkać można choinę kanadyjską, choinę karolińską i choinę różnoigłową. Po za tym w Europie występuje jeszcze choina zachodnia, choina Siebolda.


Choina kanadyjska (Tsuga canadensis)

Choina kanadyjska igły
Choina kanadyjska gałązka
Choina kanadyjska zielona szyszka
Choina kanadyjska szyszka


Choina kanadyjska

Choina kanadyjska

Choina kanadyjska kora

Choina kanadyjska kora

Cechy drzewa: Choina kanadyjska to drzewo do 20 metrów wysokości. W swojej ojczyĽnie osiąga nawet 30 metrów. Korona raczej nie regularna. Wierzchołek drzewa cienki, przechylony ku dołowi. Pędy jednoroczne cienkie, żółtawobrązowe i owłosione. Igły do 2 cm długości i 2 mm szerokości zwężają się ku wierzchołkowi. Na szczycie zaokrąglone, z wierzchu zielone i błyszczące a od spodu z 2 białymi pasami woskowego nalotu. Ustawione są na gałązkach płasko i grzebieniasto. Na szczycie pędu igły sterczą ku górze i skierowane są ku wierzchołkowi pokazując spodnią stronę. Kwiatostany męskie zółte a żeńskie zielonawe. Dojrzewając wykształcają małe, 2,5 cm szerokości, brązowe, zwisające, osadzone pojedynczo szyszki.

Rozmaitości: Wytrzymała na mrozy ale bardzo wrażliwa na suszę. Wymaga żyznych gleb. Na terenach wilgotnych nadaje się na żywopłoty, gdyż dobrze znosi przycinanie.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie i w Rogowie.

Pochodzenie: Wschodnia część USA i Kanady.

- Zdjęcia choiny kanadyjskiej -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -