Cyprysik - rodzina cyprysowate

Gatunki cyprysika: znanych jest 6 gatunków, w tym cyprysik tępołuskowy, cyprysik Lawsona, cyprysik nutkajski, cyprysik groszkowy, cyprysik żywotnikowy.


Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera)

Cyprysik groszkowy gałązka
Cyprysik groszkowy gałązka


Cyprysik groszkowy

Cyprysik groszkowy

Cechy: Cyprysik groszkowy to zimozielone drzewo do 20 m wysokości. Kora czerwonobrązowa, z wiekiem łuszcząca się długimi pasami. Łuski błyszczące o odstających końcach, ułożone w spłaszczonych gałęziach. Kwiatostany męskie brązowawe. Żeńskie zielone dojrzewają w kuliste szyszki do 8 mm średnicy, początkowo zielone a w późniejszym okresie brązowe.

Rozmaitości: Niewytrzymały na duże mrozy i suszę. Wymaga gleb żyznych i nie wapiennych.

Lokalizacja: Arboretum w Powsinie.

Pochodzenie: Japonia.Cyprysik tępołuskowy (Chamaecyparis obtusa)

Cyprysik tępołuskowy gałązkaCyprysik tępołuskowy szyszki
Cyprysik tępołuskowy gałązka
Cyprysik tępołuskowy szyszki


Cyprysik tępołuskowy kora

Cyprysik tępołuskowy kora

Cechy: Cyprysik tępołuskowy to drzewo do 40 m wysokości. Kora czerwonobrązowa, gładka, łuszcząca się cienkimi, długimi płatami. Łuski gęsto pokrywają pędy i jak wskazuje nazwa mają tępe końce i białawo zaznaczono spodnią stronę. Kwiatostany męskie czerwonawo-żółte. Żeńskie brązowe i wytwarzają kuliste szyszki do 1 cm średnicy, początkowo zielone a w późniejszym etapie rozwoju brązowe.

Rozmaitości: Wrażliwy na niskie temperatury. Dostarcza pięknego, lekkiego i trwałego drzewa o czerwonym zabarwieniu. Stosowany do budowy świątyń i cennych mebli.

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie.

Pochodzenie: Japonia.Cyprysik strona druga

- Drzewa Polski - Atlas drzew -