Dąb - rodzina bukowate


Dąb wielkolistny, wielkoowocowy (Quercus macrocarpa)

Dąb wielkolistny liście
Dąb wielkolistny liść
Dąb wielkolistny żołędzie latem
Dąb wielkolistny żołędzie latem


Dąb wielkolistny spód liścia
Dąb wielkolistny żołądźDąb wielkolistny


Dąb wielkolistny - kora

Cechy: Dąb wielkolistny dorasta do 30 metrów wysokości. Pokrój ma bardzo majestatyczny. Korowina koloru szarego. Liście duże do 15 cm długości i 12 cm szerokości. Mają ząbkowaną krawędź. Nasada liścia jest węższa i bardziej ząbkowana, a wierzchołek szerszy posiada płytkie krawędzie. Żołędzie są naprawdę duże - do 5 cm długości 3 cm szerokości. Cały żołądź siedzi w czapeczce, która posiada duże zachodzące łuski a czasami frędzle.

Rozmaitości: To jeden z wolniej rosnących dębów. Dożywa tylko do 300 lat. Jego żołędzie są pozbawionje taniny i można je spożywać na surowo. Kilka lat temu spotkałem go po raz pierwszy w Parku Saskim w Warszawie. Zrobił na mnie wrażenie i przez pewien czas poszukiwałem jego nazwy.

Pochodzenie: USA i Kanada

Lokalizacja: Park Saski w Warszawie, Ogród Botaniczny w Warszawie.


Dąb omszony (Quercus pubescens)

Dąb omszony liść
Dąb omszony spód liściaDąb omszony - kora

Cechy: Dąb omszony to drzewo do 25 m wysokości, u nas dużo mniejsze. Korowina czarnobrązowa, kanciasto płytkowata (trochę jak u kasztanowca białego). Gałązki i pączki owłosione - stąd nazwa dębu. Liście do 10 cm długości, jasnozielone podobne do dębu bezszypułkowego ale od spodu obficie owłosione. Włoski są miniaturkowe i widoczne tylko z bliska. Żołędzie na krótkich szypułkach, błyszczące, jasnobrązowe o owalnym kształcie. Czapeczki złożone są z przylegających łusek i puszysto owłosione. Rozmiarowo są mniejsze niż u dębu szypułkowego.

Rozmaitości: Żołędzie są pozbawione taniny i nadają się do spożycia na surowo.

Pochodzenie: Zachodnia i Południowa Europa, Azja Mniejsza. W Polsce tylko w rezerwacie Bielinek nad dolną Odrą. Czasami w parkach w Polsce Zachodniej.

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie.

Dęby strona pierwsza


- Drzewa Polski - Atlas drzew -