Dawidia - rodzina dawidiowate

Gatunki dawidii: Do tego rodzaju należy tylko jeden gatunek, spotykany bardzo rzadko w Polsce głównie w kolekcjach i ogrodach dendrologicznych: dawidia chińska (Davidia involucrata).


Dawidia chińska (Davidia involucrata Baill)

Dawidia chińska gałązka Dawidia chińska liść Dawidia chińska kwiat Dawidia chińska liść jesienny
Dawidia chińska gałązka
Dawidia chińska liść wiosną
Dawidia chińska kwiat
Dawidia chińska liść latem


Dawidia chińska

Dawidia chińska - pokrój drzewa

Dawidia chińska kora

Dawidia chińska kora

Cechy drzewa: Dawidia chińska to drzewo do 20 metrów wysokości, w Polsce dużo niższe - do 8 góra 10 metrów. Pączki duże pokryte kilkoma łuskami. Liście zielone, pojedyncze, szerokojajowate do 14 cm długości. Są grubo piłkowane, u nasady sercowate a na szczycie zwężają się w ostry wierzchołek. Pod spodem gęsto i szaro owłosione. Na wiosnę liście dawidii maja brązowy kolor a na jesieni żółty z brązowymi naciekami. Ogonek liścia jest  koloru czerwonawego, długości do 7 cm.

Kwiaty dawidii są bezpłatkowe, zebrane w kuliste główki, w których kwiaty męskie otaczają jeden kwiat obupłciowy. Kwiatostany podparte są 2 zwisającymi, dużymi, białymi płatkowatymi podsadkami przypominającymi chusteczki. Jedna z podsadek o połowę dłuższa od drugiej osiąga długość do 18 cm. Owoce dawidii to elipsoidalne pestkowce długości do 2,5 cm. Owoce koloru brązowo-zielonego osadzone są na długich szypułkach i zawierają 3 do 5 nasionek. Liście opadają od połowy do końca października.

Rozmaitości: Dawidia jest wrażliwa na przymrozki, duże mrozy i suszę, dobrze znosi zacienienie. Młode drzewka należy okrywać na zimę. Wymaga gleb żyznych, próchniczych, świeżych. Rozmnaża się z nasion. Kwitnie pod koniec maja a czasami na początku czerwca. W Polsce rzadko owocuje. Ze względu na wygląd kwiatów zwana jest często drzewem chusteczkowym. To jedno z piękniejszych drzew możliwych do uprawy w naszym klimacie.

Dawidia odkryta została w Chinach w 1869 roku przez francuskiego misjonarza - ojca Armanda Davida (stąd nazwa drzewa). Należy do gatunków zagrożonych i ginących w skali całej Ziemi.

Pochodzenie: Chiny.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie. Ogród Botaniczny w Warszawie.

- Zdjęcia dawidii chińskiej -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -