Franklinia - rodzina herbatowate

Gatunki franklinii: niestety franklinia to wymarłe w środowisku naturalnym drzewo. Uprawia się go już tylko w kolekcjach denrologicznych (również w Polsce). Znany jest jeden gatunek - Franklinia amerykańska (Franklinia alatamaha).


Franklinia amerykańska (Franklinia alatamaha)

Franklinia amerykańskaFranklinia amerykańskaFranklinia amerykańskaFranklinia amerykańska
Franklinia amerykańska
Franklinia amerykańska
Franklinia amerykańska
Franklinia amerykańska


Cechy drzewa: Franklinia amerykańska to drzewo do 10 metrów wysokości. U nas zazwyczaj do 6 metrów. Liście zielone podłużne, odwrotniejajowate, do 15 cm długości na krótkich ogonkach. Na jesieni przebarwiają się na czerwone i zielonoczerwone barwy. Kwiaty do 8 cm średnicy, białe, pięciokrotne, z zółtymi pręcikami. Podobne do kwiatów stewarcji kameliowatej. Kwitnie we wrześniu i w październiku a czasami aż do zimy. Owoce — kuliste torebki średnicy do 2 cm, 5-klapowe, pękające na przemian od góry i od dołu — dojrzewają dopiero w końcu następnego roku.

Pochodzenie: Ameryka Północna, USA, Georgia.

Rozmaitości: Franklinię odkrył w 1765 roku amerykański botanik John Bartram. Było to w stanie Georgia. Niestety po 1790 roku nie stwierdzono już występowania franklinii w naturze. Została prawdopodobnie zniszczona przez ludzi, ktorzy zapragnęli jej posiadania w przydomowych ogródkach. Całe szczęście zachowały się jej uprawy w ogrodach botanicznych i arboretach na świecie. Do Polski sprowadzona została już w 1820 roku (kolekcja botanika Wodzickiego w Niedźwiedziu w "szklarni pomiarkowanej"). Odnotowano jej uprawę w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego (Szubert rok 1824) oraz w Zakładzie Ogrodniczym w Medyce (rok 1841). W latach 1978 i 1979 Arboretum SGGW sprowadziło nasiona tego gatunku z USA do Rogowa. Od 1984 roku rośnie w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie.

Franklinia nie jest całkowicie mrozoodporna. W mroźne zimy przemarza powyżej pokrywy śiegowej ale dość ładnie regeneruje się i puszcze nowe gałązki przy gruncie. Jest to gatunek do szerszego zastosowania na terenie Polski. Odpowiednio zadbany odwdzięcza się przepięknym kwitnieniem a nawet i owocowaniem. Preferuje słoneczne stanowiska, osłonięte od wiatrów oraz kwaśne i żyzne gleby.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie, arboretum w Rogowie.


- Zdjęcia franklinii amerykańskiej -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -