Głóg - rodzina różowate


Głóg pośredni (Crataegus media) Gatunek rodzimy

Głóg pośredni liśćGłóg pośredni pąkGłóg pośredni kwiatGłóg pośredni owoc
Głóg pośredni liść
Głóg pośredni pąk
Głóg pośredni kwiat
Głóg pośredni owoc


Cechy: Głóg pośredni to małe drzewo do 6 metrów wysokości o szerokiej, kulistej koronie. Pień najczęściej rozgałęzia się przy ziemi. Liście małe, ciemnozielone, lśniące, powcinane. Od spodu liście jaśniejsze. Gałązki charakteryzują się ostrymi, krótkimi cierniami. Kwiaty bardzo efektowne, od różowych po czerwonawe, tworzą charakterystyczne małe "różyczki" (do 2 cm średnicy). Owoce małe, ok. 1 cm szerokości, w postaci czerwonawych, lekko spłaszczonych kulek.

Rozmaitości: Kwitnie pod koniec maja. Preferuje stanowiska słoneczne. W cieniu rośnie słabiej i rzadko kwitnie. Bardzo odporny na zanieczyszczenia środowiska. Nie ma dużych wymagań glebowych choć nie przepada za mokrymi glebami. Nie lubi przesadzania. Dobrze znosi częste przycinanie. Często stosowany do obsadzania ulic i parków. Odmiana Plena ma kwiaty biała a płatki, które przekwitają przybierają różowy kolor. Odmiana Rubra Plena ma kwiaty w płatkami ciemnoróżowymi a od spodu białymi. Odmiana Paul's Scarlet ma kwiaty karminowe z jasnym spodem.

Pochodzenie: We Francji powstała odmiana Plena w poł XVIII w. W Wielkiej Brytanii natomiast odmiany Rubra Plena na początku XIX w., a odmiana Paul's Scarlet w 1866.

Lokalizacja: Żyrardów, ul. Łukasińskiego.


- Zdjęcia głogu pośredniego Paul's Scarlet -


Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) Gatunek rodzimy

Głóg jednoszyjkowy liśćGłóg jednoszyjkowy owoc
Głóg jednoszyjkowy liść
Głóg jednoszyjkowy owoc


Głóg jednoszyjkowy

Głóg jednoszyjkowy

Głóg jednoszyjkowy kora

Głóg jednoszyjkowy kora

Cechy: Głóg jednoszyjkowy to niskie drzewo do 6 metrów wysokości. Korowina spękana, brązowo-szaro-czarna. Gałęzie posiadają ostre ciernie. Liście 3-7 klapowe dość mocno wcięte. Kwiaty białe, czasem jasnokremowe. 5-dzielny kielich, rurka zrośnięt z zalążnią, 5-płatkową koronę, 1 słupek z pojedynczą szyjką. Płatki korony białe. Owoce kuliste czerwone i brunatne do 1 cm szerokości. W odróżnieniu od głogu dwuszyjkowego posiada jedną pestkę.

Rozmaitości: Głóg ten jest chyba najczęściej spotykanym głogiem w Polsce. Owoce są jadalne i wyśmienicie nadają się na przetwory i nalewki. Roślina lecznicza. Ma działanie rozkurczające naczynia wieńcowe serca i uspokajające. Ma zastosowanie przy nadciśnieniu, przy nerwicach, bezsenności, dolegliwościach wieku starczego. Głóg świetnie nadaje się na szczelne i trudne do sforsowania żywopłoty.

Pochodzenie: Gatunek rodzimy. Zachodnia Azja, Europa, Północna Afryka.

Lokalizacja: Żyrardów, ul. Salezjańska.


- Zdjęcia głogu jednoszyjkowego -


Głóg - strona pierwsza

- Drzewa Polski - Atlas drzew -