Jarząb - rodzina różowate


Jarząb domowy /odmiana gruszkokształtna/ (Sorbus domestica pyriformis)

Jarząb domowy gruszkokształtny liść
Jarząb domowy gruszkokształtny owoce
Jarząb domowy gruszkokształtny owoc


Jarząb domowy

Cechy: Jarząb domowy osiąga wysokość nawet do 20 metrów. Korowina spękana tafelkowato. Liście nieparzysto pierzaste składają się z 11 do 21 listków. Bardzo podobne do jarzębiny. Kwiaty białe zebrane w baldachogrona - większe niż u jarzębiny. Owoce w postaci małych gruszeczek do kilku centymetrów wysokości. Owoce z początku zielonkawe a następnie czerwonawe od strony nasłonecznionej. Jadalne po dojrzeniu i ulęgnięciu.

Lokalizacja: Zdjęcie pochodzi z arboretum w Powsinie (a tak naprawdę z parkingu arboretum przy ul. Prawdziwka).

Rozmaitości: Mało odporny na mrozy. Często przemarza. Wymaga gleb żyznych i nasłonecznionych stanowisk. Bardzo często uprawiany jako drzewo owocowe.

Pochodzenie: Południowa Europa, Północna Afryka i Azja Mniejsza.Jarząb Koehnego (Sorbus koehneana)

Jarząb Koehnego liść
Jarząb Koehnego owoce
Jarząb Koehnego owoce


Jarząb Koehnego kora

Cechy: Jarząb Koehnego jest bardzo podobnym drzewem do popularnej jarzębiny. Cechą istotnie różniącą te gatunki są owoce koloru białego, porcelanowego. Jarząb Koehnego jest też generalnie niższym drzewem. Rośnie zazwyczaj do 4 metrów wysokości.

Lokalizacja: Zdjęcie pochodzi z arboretum w Powsinie - z parkingu arboretum przy ul. Prawdziwka.

Rozmaitości: Jesienią liście tego jarzębu pięknie zabarwiają się na czerwono.

Pochodzenie: Chiny.


Jarząb olszolistny, jarzębina olcholistna (Sorbus alnifolia)

Jarząb olszolistny liść
Jarząb olszolistny owoce
Jarząb olszolistny owoc


Jarząb olszolistny kora

Cechy: Jarząb olszolistny to niskie drzewo, zazwyczaj do 12 metrów wysokości. przyrost roczny do 50 cm. Korona początkowo piramidalna a na starość owalna o średnicy do 8 metrów. Liście do 10 cm długości i 4 cm szerokości. Przypominają zgodnie z nazwą liście olchy choć warto podkreślić, że przypominają a nie są identyczne. U wierzchołka zaostrzone a u podstawy zaokrąglone. Na brzegach delikatnie piłkowane. Intensywnie zielone i błyszczące a jesienią zmieniają barwę na pomarańczową i złocistobrązowawą. Pachnące i miododajne białawe kwiaty skupione są w kwiatostanach do 8 cm średnicy. Owoce prawie okrągłe, do 1 cm średnicy zebrane w luźne baldachogrona koloru pomarańczowo-czerwonawego pokryte są woskowym, błękitnawym nalotem. Owoce utrzymują się aż do zimy.

Lokalizacja: Zdjęcie pochodzi z arboretum w Powsinie - z parkingu arboretum przy ul. Prawdziwka.

Rozmaitości: Kwitnie w połowie maja. Cechuje się okresowością w kwitnieniu i owocowaniu. Rok obfitego owocowania przeplata się z rokiem mizernych zbiorów. Jarząb olcholistny nie ma dużych wymagań glebowych. Wyśmienicie nadaje się do małych ogródków. Nie lubi gleb zwięzłych i mokrych. Preferuje widne stanowiska. Odporny na suszę i mrozy. Nie znosi zanieczyszczeń i soli. Rozmnaża się z nasion. Odporniejszy na parcha od rodzimej jarzębiny. Czasmi bywa atakowany przez zarazę ogniową, która niszczy całe drzewko. Generalnie rzadko w Polsce spotykany.

Pochodzenie: Japonia, Korea, Chiny. Sprowadzony do Europy w 1892 roku.


« Jarząb strona poprzednia                     Jarząb strona następna »

- Drzewa Polski - Atlas drzew -