Jesion - rodzina oliwkowateJesion pensylwański (Fraxinus pennsylvanica)

Jesion pensylwański liśćJesion pensylwański owoceJesion pensylwański jesienny liśćJesion pensylwański gałązka
Jesion pensylwański liść
Jesion pensylwański owoce
Jesion pensylwański jesienny liść
Jesion pensylwański gałązka


Jesion pensylwański

Jesion pensylwański

Cechy: Jesion pensylwański to drzewo o wysokości do 15 metrów. Korona szeroka a pędy zwisające. Pąki brązowe. Liście nieparzysto pierzaste złożone z 5 do 9 listków. Listki do 15 cm długości, podłużnie jajowate, delikatnie piłkowane. Liście przebarwiają się od jasnej zieleni po intensywne odcienie żółtego. Kwiaty zebrane w wiechę. Owoce to wąskie i długie na 7 cm oskrzydlone orzeszki.

Rozmaitości: Drugi po rodzimym jesionie wyniosłym najczęściej występujący przedstawiciel gatunku jesionu w Polsce. Jesion pensylwański do Europy został sprowadzony w 1783 roku a do Polski w 1808 roku. Pierwszy z jesionów, który traci liście już w połowie września. Często wykorzystywany do nasadzeń wzdłuż jezdni wlotowych do miast.

Drzewa podobne: Bardzo podobny jest jesion amerykański, który jednak u nas występuje strasznie rzadko. Dla początkującego badacza przyrody podobny będzie też jesion wyniosły. Najłatwiej je odróżnić wiosną i jesienią. Wiosną gdyż jesionolistny ma czarne pąki a jesienią na podstawie szybko przebarwiających się i opadających liści jesionu pensylwańskiego.

Odmiany: Crispa - bardzo dekoracyjna odmiana o kulistej koronie i poskręcanych, pokrzywionych liściach, do 10 metrów wysokości.
Zundert - odmiana o szerokostożkowatej koronie, do 20 metrów wysokości.

Pochodzenie: Ameryka Północna.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie. Cmentarz, Szkoła Podstawowa numer 3, oraz ulica Piaskowa w Żyrardowie. Warszawa ul. Marszałkowska róg Nowolipie.

Jesion pensylwański

Jesion pensylwański skan jesiennego liścia- Zdjęcia jesionu pensylwańskiego -


^ do góry ^

Jesion - strona pierwsza

- Drzewa Polski - Atlas drzew -