Judaszowiec - rodzina bobowate

Gatunki judaszowca: 7 gatunków na świecie, w Polsce głównie w arboretach, ogrodach botanicznych i przydomowych ogródkach spotykany jest judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum) oraz judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis). Dużo rzadziej judaszowiec chiński (Cercis chinensis).


Judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum)

Judaszowiec południowy liść

Judaszowiec południowy

Judaszowiec południowy

Judaszowiec południowy kora

Judaszowiec południowy kora

Cechy: W krajach śródziemnomorskich to drzewo wysokości do 10 m o szerokiej, kulistej koronie. U nas Judaszowiec południowy to niewysokie drzewo lub nawet krzew. Liście pojedyncze, ustawione skrętolegle, całobrzegie, okrągłe lub nerkowate, z szerokosercowatą nasadą, na wierzchołku zaokrąglone, szerokości 7-12 cm, nagie, obustronnie zielone lub niebieskawozielone. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty. Kwiaty motylkowate, purpuroworóżowe, zebrane w pęczki w kilkukwiatowe baldachogrona wystające ze śpiących pączków wprost na kilkuletnich gałązkach, a nawet na starszych konarach i pniach (rzadko spotykane u naszych drzew zjawisko zwane kauliflorią - charakterystyczne dla drzew tropikalnych). Kwiaty ukazują się przed rozwojem liści (kwiecień - maj). Owoce u judaszowca, tak jak u całej rodziny strączkowych, to strąki koloru rudego, które bardzo długo utrzymują się po dojrzeniu na drzewie (przez całą zimę aż do wiosny następnego roku). Strąki suche, spłaszczone, brązowe, długości do 10 cm.

Rozmaitości: Judaszowiec południowy jest powszechnie uprawiany w wielu krajach południowej i południowo-zachodniej Europy. Najlepiej rośnie w suchym, gorącym, kontynentalnym klimacie. Spotyka się go dość powszechnie na Słowacji, na Węgrzech i w Austrii oraz dalej ku południowi i południowemu wschodowi (Ukraina, Krym, Kaukaz). W Polsce bardzo rzadko spotykany. Ja natknąłem się na judaszowca tylko w 2 miejscach w Centralnej Polsce: w Powsinie i w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie. Judaszowiec jest wrażliwy na niskie temperatury. Może być polecany tylko dla najcieplejszych okolic południowo-zachodniej Polski oraz okolic Szczecina. Jest natomiast bardzo wytrzymały na suszę. Sadzić należy w miejscach słonecznych i zacisznych, osłoniętych od mroźnych wiatrów. Na zimę najlepiej zabezpieczać matami. Bardzo oryginalny w okresie kwitnienia. Judaszowiec to drzewo głównie dla amatorów rzadkich roślin w małych, przydomowych ogródkach. Rozmnaża się z nasion, które należy wysiewać wiosną w szklarni lub pod folią.

Pochodzenie: Od Bałkanów po Iran.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie. Ogród Botaniczny w Warszawie.


- Drzewa Polski - Atlas drzew -