Kasztan - rodzina bukowate

Gatunki kasztana: 12 gatunków na świecie, w Polsce w parkach i ogrodach rośnie tylko jeden gatunek - kasztan jadalny. W arboretach można spotkać jeszcze kasztan zębaty.


Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Kasztan jadalny

Kasztan jadalny

Kasztan jadalny kora

Cechy: Kasztan jadalny to drzewo wysokości do 30 metrów. Kora ołowianoszara i gładka z biegiem lat staje się ciemnobrązowa z podłużnymi bruzdami. Liście długie, skrętoległe, pojedyncze, równomiernie piłkowane, zaostrzone. Długość ok. 10-30 cm, szerokość ok. 8 cm. Ciemnozielone, od spodu jasnozielone, po obu stronach nagie. Kotki długości do 35 cm. Owoce w postaci trójkomorowych, kolczastych (jeżowatych) torebek z jadalnymi owocami w ilości 1 do 3 sztuk. Ponieważ kasztan należy do rodziny bukowatych to owoce nazywamy orzechami. Są one spłaszczone, do 3 cm średnicy. Dojrzewają pod koniec października.

Pochodzenie: Europa na południe od Alp, Azja Mniejsza.

Lokalizacja zdjęć: Mielno, Ogród Botaniczny W-wa, Arboretum w Powsinie i Rogowie.

Rozmaitości: Kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Sadzony jako drzewo ozdobne w parkach i przy drogach. W Polsce głównie Pomorze i Dolny Śląsk. Lubi żyzne i wapienne gleby. Rozmnaża się z nasion. Najlepiej wysiewać je bezpośrednio po zbiorze lub wiosną po przechowaniu w wilgotnym piasku.

- Zdjęcia kasztana jadalnego -Kasztan zębaty (Castanea dentata)

Kasztan zębaty gałązkaKasztan zębaty owoc

Kasztan zębaty kora

Cechy:

Rozmaitości:

Pochodzenie:

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie


- Drzewa Polski - Atlas drzew -