Kłokoczka - rodzina kłokoczkowate

Gatunki kłokoczki: 12 gatunków na świecie, w Polsce występuje tylko jeden gatunek: kłokoczka południowa. Inne, które możemy spotkać w kolekcjach dendrologicznych to kłokoczka trójlistkowa (Staphylea trifolia), kłokoczka Bolandera (Staphylea bolanderi), kłokoczka kolchidzka (Staphylea colchica) i Staphylea elegans.


Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata)

Kłokoczka południowa owoce latemKłokoczka południowa liścieKłokoczka południowa widok ogólnyKłokoczka południowa owoce jesienią
Kłokoczka południowa owoc
Kłokoczka południowa liść
Kłokoczka południowa gałązka
Kłokoczka południowa owoc jesienią


Cechy drzewa: Kłokoczka południowa to małe drzewo wysokości do 4, 5 metrów. Korę ma niebieskawo brązową z białymi prążkami. Liście ma naprzeciwległe, złożone z 5-7 podłużnie jajowatych, zaostrzonych, drobno ząbkowanych listków. Spodnia strona liści zabarwiona jest na kolor szarozielony, wierzchnia intensywnie zielona. Ogonki liści długie, z wierzchu rynienkowate. Kłokoczka południowa kwitnie w maju lub czerwcu. Kwiaty ma obupłciowe, koloru białego, czasami różowawe, dzwonkowate, zebrane w zwisające grona. Owoc stanowi pęcherzykowato rozdęta torebka koloru zielonego. Wewnątrz niej znajdują się 2-3 błyszczące, żółtobrązowe nasiona wielkości ziaren grochu. Nasiona są jadalne.

Rozmaitości: Dawniej z nasion kłokoczki uzyskiwano olej służący do oświetlania. Roślina ta na stanowiskach naturalnych objęta została ochroną gatunkową. Ze względu na ładne owoce (szczególnie jesienią) polecana do przydomowych ogródków. Nazwa drzewa pochodzi od nasion, które na wietrze dźwięcznie klekocą.

Pochodzenie: Jest przedstawicielem ciepłolubnej flory Europy Południowej, Kaukazu i Azji Mniejszej. W Polsce rośnie tylko na południu na nielicznych stanowiskach na Śląsku, Wyżynie Małopolskiej, Podkarpaciu i Beskidach.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, Ogród Botaniczny UW.

- Zdjęcia kłokoczki południowej -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -