Klon - rodzina klonowate


^ do góry ^

Klon ostroząbkowy (Acer argutum)

klon ostroząbkowy kora

Klon ostroząbkowy kora

Cechy: Drzewo do kilku metrów wysokości. Często rośnie w formie krzaczastej. Pędy czerwonawe, wzniesione. Korowina gładka, początkowo czerwona a z wiekiem brązowawa. Liście ciemnozielone, pięcioklapowe, podwójnie ząbkowane. Jesienię liście przebarwiają się na żółto. Żółtawozielonkawe kwiaty zebrane w drobne grona. Skrzydlaki zielone, drobniutkie po kilka w zwisających gronach.

Rozmaitości: U nas spotykany tylko w kolekcjach dendrologicznych.

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie.

Pochodzenie: Japonia.^ do góry ^

Klon palmowy (Acer palmatum)

klon palmowy liśćklon palmowy liśćklon palmowy liść

klon palmowy pokrój drzewa

Klon palmowy

klon palmowy kora

Klon palmowy kora

Cechy: Klon palmowy to niskie drzewo do 5 m wysokości. Najczęściej posiada szeroką koronę zbudowaną z cienkich gałęzi. Jednoroczne pędy są delikatne, cienkie, czerwonawe lub zielone, nagie. Liście bardzo zmienne, 5-9 klapowe, długości 5-10 cm, o głębokich, ostrych wcięciach. Klapy podwójnie, ostro piłkowane, lancetowate, z długim, ostrym wierzchołkiem. Na jesieni liście przebarwiają się wspaniale na kolor karminowoczerwony. Kwiaty drobne, czerwone, w niewielkich baldachogronach, ukazują się w czerwcu. Skrzydlaki również niewielkie, długości 1-2 cm, rozchylone pod kątem rozwartym.

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie.

Pochodzenie: Japonia i Korea.

Rozmaitości: Klon palmowy to gatunek bardzo zmienny, od dawien dawna uprawiany w Japonii jako roślina dekoracyjna. Tam powstały i rozpowszechniły się liczne odmiany, które następnie w XIX w. przywiezione zostały do Europy i Ameryki Północnej.

W Europie, zwłaszcza w krajach o wilgotnym klimacie i łagodnych zimach, klon palmowy jest powszechnie uprawiany w parkach i ogrodach. Klon palmowy ceniony jest ze względu na dużą rozmaitość liści. Przykładem są różne zabarwienia i forma, niewielkie rozmiary (liczne odmiany karłowe) oraz wspaniałe, jesienne przebarwienia. Jeden z najpiękniejszych klonów, niestety wrażliwy na niskie temperatury i na suszę. W Polsce nawet w województwach zachodnich przemarza podczas bardzo surowych zim. Wymaga gleb świeżych, dostatecznie wilgotnych i najlepiej o odczynie kwaśnym, stąd bardzo dobrze rośnie w środowisku leśnym (przykładem jest arboretum w Rogowie). Dobrze znosi ocienianie. W Polsce najodpowiedniejsze warunki klimatyczne dla uprawy tego klonu istnieją na Pomorzu Zachodnim (głownie woj. zachodniopomorskie i lubuskie oraz Dolnym Śląsk. Polecany jest przede wszystkim do małych, przydomowych ogródków i ogrodów skalnych. Rozmnaża się z nasion, które u nas dojrzewają i dobrze kiełkują. Odmiany rozmnaża się przez szczepienie na siewkach tego samego gatunku.


- Zdjęcia klonu palmowego -

^ do góry ^

Klon pensylwański (Acer pensylvanicum)

klon pensylwański liśćklon pensylwański skrzydlaki

klon pensylwański

Klon pensylwański

klon pensylwański kora

Klon pensylwański kora

Cechy: Klon pensylwański to niskie drzewo do 15 m wysokości. Liście zielonkawe (na jesieni żółte) szerokojajowate, podwójnie piłkowane, duże - nawet do 18cm, 3 klapowe w górnej części. Klapy krótkie acz ostro zakończane. Żółtawe kwiaty w zwisających gronach. Skrzydlaki do 2cm pod kątem prostym. Odznacza się zielono i biało paskowaną korowiną.

Rozmaitości: Wytrzymały na niskie temperatury.

Lokalizacja: Park w Rogowie.

Pochodzenie: Wschodnia część Ameryki Północnej.


^ do góry ^

Klon srebrzysty (Acer saccharinum)

klon srebrzysty pąk klon srebrzysty wiosną klon srebrzysty kwiat
Klon srebrzysty pąk
Klon srebrzysty pąk kwiatowy
Klon srebrzysty kwiat
Klon srebrzysty spód liścia
Klon srebrzysty liście
Klon srebrzysty liść
Klon srebrzysty
skrzydlak wiosna
Klon srebrzysty skrzydlak lato

Klon srebrzysty

Klon srebrzysty kora

Cechy: Klon srebrzysty to drzewo do 40 m wysokości. Korona szeroka, dolne gałęzie zwisające. Kora koloru brązowo szarego na starość łuszczy się podłużnymi, odstającymi płatami. Liście do 14 cm długości, 5-klapowe, głęboko klapowane. Z wierzchu jasnozielone a od spodu srebrzystoszare. Na jesieni przebarwiają się na żółto, rzadziej czerwonawo. Kwiaty czerwonawe rozwijają się bardzo wcześnie - już w marcu. Owoce - skrzydlaki dość dużych rozmiarów (do 5 cm długości). Skrzydełka wygięte sierpowato.

Rozmaitości: Wraz z klonem jesionolistnym jako pierwsze z klonów wydają pączki na wiosnę. Jest rośliną dwupienną. Klon srebrzysty jest odporny na mrozy i mało wymagający w stosunku do wymagań glebowych. Kwiaty miododajne. Łatwo rozmnaża się z nasion. Odporny na zanieczyszczenia miejskie. Uznawany jest za cenne drzewo do zadrzewień osiedlowych.

Lokalizacja: Żyrardów, plac zabaw przy ul. Kościuszki.

Pochodzenie: Wschodnie USA i Kanada.


- Zdjęcia klonu srebrzystego -


^ do góry ^

Klon strzępiastokory, cynamonowy (Acer griseum)

klon strzępiastokory skrzydlaki

klon strzępiastokory kora

Klon strzępiastokory kora

Cechy: Klon strzępiastokory to drzewo wysokości do 12m. W Polsce dużo niższe. Liście trójlistkowe, eliptyczne, z kilkoma ząbkami, koloru ciemnozielony, spód niebieskawy, jesienią zmieniają kolor na czerwony. Najdłuższy, środkowy listek długości do 10 cm i szerokości do 5cm. Liście dołem gęsto owłosione.  Kora czerwonawo-brązowa. Łuszczy się cienkimi płatami. Kwiaty drobne, żółtozielone, zebrane na szypułkach, tworzących zwieszone kwiatostany. Owoce rosną w postaci skrzydlaków koloru jasnozielonego pod ostrym lub nawet prostym.

Rozmaitości: Jeden z najładniejszych i najcenniejszych klonów, efektowny cały rok, głównie ze względu na prześliczną korowinę. Jesienią zachwyca także czerwienią swych małych liści. Często sadzony w parkach i ogrodach. Trudny do rozmnażania. Większość nasion jest pustych, pędy kiełkują nawet po 2, 3 latach. Druga potoczna nazwa to klon cynamonowy.

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie. Ogródek przydomowy autora.

Pochodzenie: Chiny.


- Zdjęcia klonu strzępiastokorego -

^ do góry ^

« Klony strona poprzednia                     Klony strona następna »

- Drzewa Polski - Atlas drzew -