Klon - rodzina klonowate


Klon kłosowy (Acer spicatum)

Klon kłosowy liść Klon kłosowy skrzydlaki Klon kłosowy gałązka Klon kłosowy gałązka
Klon kłosowy liść
Klon kłosowy skrzydlaki
Klon kłosowy gałązka
Klon kłosowy gałązka


Cechy drzewa: Klon kłosowy to drzewo do 8-10 metrów wysokości. Czasami rośnie w formach krzaczastych. Liście do 10 cm długości, zielone 3 i 5-klapowe, ostro zakończone, po brzegu ząbkowane. Nerwy bardzo dobrze widoczne. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono. Kwiaty zielono-żółte zebrane w gęste wiechy. Skrzydlaki różowawe ustawione pod kątem ok. 120 stopni.

Rozmaitości: Rzadkość w Polsce. W Europie często spotykany jako drzewo ozdobne. Odporny na nasze mrozy. Preferuje wilgotne i żyzne podłoża. Na słonecznych i piaszczystych stanowiskach końcówki liści przysychają.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.

Pochodzenie: Kanada - Ameryka Północna.

- Zdjęcia klonu kłosowego -

^ do góry ^

Klon Maksymowicza, Maximowicza, trójlistkowy, nikkoński (Acer maximowiczianum)

klon Maksymowicza jesienny liść klon Maksymowicza jesienny liść klon Maksymowicza jesienny liść klon Maksymowicza jesienny liść
Klon Maksymowicza spód jesiennego liścia
Klon Maksymowicza
jesienny liść
Klon Maksymowicza
jesienny liść
Klon Maksymowicza
jesienny liśćKlon Maksymowicza kora

Klon Maksymowicza kora

Cechy drzewa: Klon Maksymowicza to drzewo do 15 a nawet 20 metrów wysokości. U nas dużo mniejszy - góra 8 metrów. Liście trójlistkowe, z wierzchu gładkie i zielonkawe a spodem owłosione i jaśniejsze. Środkowy listek większy od bocznych.

Rozmaitości: Rzadkość w Polsce. Przepięknie przebarwia się jesienią. Przyjmuje żółtawe, pomarańczowe i czerwonawe barwy a spodem kremowe. U nas rzadko owocuje.

Drzewa podobne: Generalnie rozróżnianie klonów jest dość trudne ale klon Maksymowicza jest trójlistkowy a takich znamy i spotykamy w Polsce tylko kilka. Popularny u nas jesionolistny dość łatwy do rozróżnienia choćby po błękitnawej korowninie młodych pędów i obfitym owocowaniu. I te rzadko spotykane. Strzępiastokory po łuszczącej się strzępiastej, kasztanowej korowinie. Natomiast trójkwiatowy - mniejsze listki i owocujący u nas z owłosionymi skrzydlakami. Klon winnolistny - dość podobny ale liście nieregularnie piłkowane. Klon mandżurski - liście na długich, czerwonych ogonkach. Klon Henry'ego - liście i pąki owłosione, kora srebrzysta.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.

Pochodzenie: Japonia, Chiny.

^ do góry ^

« Klony strona poprzednia                     Klony strona pierwsza »

- Drzewa Polski - Atlas drzew -