Korkowiec - rodzina rutowate

Gatunki korkowca: 10 gatunków na świecie, w Polsce popularny jest tylko 1 gatunek - korkowiec amurski, spotykany w parkach i ogrodach. W arboretach natomiast zobaczyć można jeszcze korkowiec japoński i korkowiec sachaliński.


Korkowiec amurski (Phellodendron amurense)

Korkowiec amurski niedojrzałe owoceKorkowiec amurski owoce
Korkowiec amurski owoce
Korkowiec amurski owoce
Korkowiec amurski owoce
Korkowiec amurski owoce


Korkowiec amurski liśćKorkowiec amurski jesienny liść

Korkowiec amurski liść
Korkowiec amurski liść
Korkowiec amurski liść


Korkowiec amurski kora

Cechy: Korkowiec amurski to drzewo o szerokiej koronie i wysokości do 12 m. Pień zwykle niski, pokryty grubą, elastyczną i regularnie spękaną, grubą korą, średnio do 7 cm grubości, nadającą się do przerobu na korek. Pączki ukryte w nasadach ogonków liściowych, bez łusek. Pędy jasnobrązowe, błyszczące, z wyraźnymi przetchlinkami. Liście ułożone naprzeciwległe, po roztarciu silnie pachnące, nieparzystopierzaste, 5-13 listkowe, długości do 35 cm. Listki ustawione naprzeciwlegle, z długim, ostrym wierzchołkiem, całobrzegie, długości 5-10 cm, z wierzchu nagie i połyskujące, pod spodem, wzdłuż nerwu skąpo owłosione, na brzegu z przeświecającymi gruczołkami. Liście korkowca jesienią przebarwiają się na żółto. Jest to roślina dwupienna. Kwiaty drobne, zielonkawe, w szczytowych wiechach, niepozorne, zakwitają w czerwcu. Owoce to czarne, kuliste pestkowce, średnicy 1 cm, o silnym, terpentynowym zapachu, dojrzewają we wrześniu i bardzo długo utrzymują się na drzewie.

Rozmaitości: Rośnie w dolinach rzek i pojedynczo w mieszanych lasach liściastych. Korkowiec amurski to drzewo bardzo wytrzymałe na mrozy ale mniej wytrzymałe na suszę. Wymaga żyznych, głębokich, świeżych gleb. Najlepiej rośnie w pełnym oświetleniu, lecz znosi także niewielkie ocienienie. Liście wiosną rozwijają się późno, jesienią wcześnie opadają (krotki okres wegetacyjny). Odznacza się reguralną, obficie ulistnioną korona. Kwiaty bardzo miododajne. Owoce chętnie zjadane przez ptaki. To cenne i efektowne drzewo dla zadrzewień miejskich i osiedlowych. W parkach należy sadzić pojedynczo, blisko dróg, aby pokazać oryginalne ulistnienie i pokrój. Rozmnaża się z nasion wysiewanych wiosną po zimowej stratyfikacji.

Pochodzenie: Północna część Chin.

Lokalizacja: Park w Żelazowej Woli, Park Saski w Warszawie, Łazienki Warszawskie, arboretum w Rogowie.

- Zdjęcia korkowca amurskiego -Korkowiec japoński (Phellodendron japonicum)

Korkowiec japoński gałązkaKorkowiec japoński liśćKorkowiec japoński listekKorkowiec japoński owoce
Korkowiec japoński gałązka
Korkowiec japoński liść
Korkowiec japoński listek
Korkowiec japoński owoce


Cechy: Korkowiec japoński to drzewo do 10 metrów wysokości Kora popękana podobnie jak u korkowca amurskiego. Liście intensywnie zielone, złożone, listki owalne. Kwiaty bardzo niepozorne. Owoce początkowo zielone a nastepnie czarne w postaci centymetrowych kulek..

Rozmaitości: Odporny na mróz. Rozmnaża się z nasion po uprzedniej stratyfikacji. Wytwarza się z niego korki.

Pochodzenie: Japonia.

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie.


- Drzewa Polski - Atlas drzew -