Kruszyna - rodzina szakłakowate

Gatunki kruszyny: znane jest 9 gatunków kruszyny - w Polsce tylko kruszyna pospolita (Frangula alnus).


Kruszyna pospolita (Frangula alnus) Gatunek rodzimy

Kruszyna pospolita gałązka z zielonymi owocamiKruszyna pospolita owoceKruszyna pospolita owocKruszyna pospolita liść
Kruszyna pospolita
niedojrzałe owoce
Kruszyna pospolita owoce
Kruszyna pospolita owoc
Kruszyna pospolita liść


Cechy: Kruszyna pospolita to krzew lub drzewo do 5 metrów wysokości. Gałązki cieniutkie, kruche - łatwo łamiące się i bez cierni. Liście ustawione są skrętolegle, małe - długości od 3 do 5 cm z krótkim ogonkiem. Szerokoeliptyczne lub odwrotnie jajowate, całobrzegie. Po środku przechodzi nerw główny a po obu jego stronach kilka łukowatych nerwów bocznych. Wierz liścia jest ciemniejszy niż jego spodnia strona. Liście jesienią przebarwiają się na delikatnie żółty kolor. Kruszyna ma pączki bez łusek. Kwiaty są drobne, wyrastają po kilka z kątów liści na krótkich szypułkach. Są obupłciowe i 5-krotne. Płatki zielonkawe z zewnątrz i białe wewnątrz. Owocem jest mały, czarny, kulisty pestkowiec. W środku mieszczą się 2–3 jajowate nasiona. Owoce nie dojrzewają równocześnie, na drzewach w tym samym czasie można zauważyć owoce zielonkawe, czerwonawe i te dojrzałe czarne.

Pochodzenie: Europa, Azja Mniejsza, Północna Afryka.

Rozmaitości: Kruszyna pospolita objęta jest częściową ochroną gatunkową w Polsce w celu zabezpieczenia gatunku z powodu zbyt intensywnego pozyskiwania kory kruszyny do celów prozdrowotnych. Jest to roślina trująca - owoce zjedzone w większych ilościach powodują u ludzi wymioty i silną biegunkę.

Drzewa podobne: Ze względu na owoce podobny jest szakłak, który ma jednak większe i bardziej okrągłe liście i ciernie, oraz czeremcha też z większymi i jaśniejszymi liśćmi oraz z owocami na dłuższych ogonkach.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów ul. Spokojna i okolice Międzyborowa.


- Zdjęcia kruszyny pospolitej -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -