Kuningamia - rodzina cypryśnikowate

Gatunki kuningami: znamy tylko 2 gatunki - kuningamia chińska (Cunninghamia lanceolata) oraz Cunninghamia konishii.


Kuningamia chińska (Cunninghamia lanceolata)

Kuningamia chińska gałązkaKuningamia chińska igłyKuningamia chińska igłyKuningamia chińska igły
Kuningamia chińska
gałązka
Kuningamia chińska
igły
Kuningamia chińska
igły
Kuningamia chińska
szyszka


Kuningamia chińska

Kuningamia chińska

Cechy drzewa: Kuningamia to drzewo iglaste. U nas do 10 metrów wysokości. Korowina kasztanowo-czerwona. Pędy rozgałęzione okółkowo, naprzeciwlegle i dwurzędowo. Igły intensywnie zielone, wąskie, sztywne, ostro zakończone i ułożone skrętolegle. Na spodzie igły mają dwa jasne paski - aparaty szparkowe. Gałązki delikatnie wygięte. Szyszki większe od modrzewiowych, rudo-brązowawe z trójkątnymi łuskami. Rozwój drzewa bardzo wolny. Szszki pojawiają się po ok. 10 latach.

Pochodzenie: Chiny.

Rozmaitości: Kuningamia jest ciekawym okazem dla kolekcjonerów dendrologicznych. Niestety jest bardzo wrażliwa na mrozy i potrafi przemarzać. Uszkodzenia mrozowe możliwe już poniżej -18 stopni. Jednakże widywane przeze mnie kuningamie świadczą o dość dobrej ich regeneracji po ostrych zimach lub o szybkim ich hartowaniu się. Uszkodzenia widywałem na pojedynczych gałęziach a nie na całym drzewie.

Ze względu na gęstość igieł w czasie dużych opadów śniegu zaleca się jego strącanie. Ciężki śnieg może powodować łamanie gałęzi kuningami.

Drzewo chcarakteryzuje się gubieniem dużej ilości igieł a czasam wręcz całych dolnych starszych pędów.

Drzewa podobne: Z daleka liście są nieco podobne do araukarii, które mają liście całobrzegie i zupełnie inaczej ułożone. Dużo trudniej rozróżnić ją od torreji, która ma bardziej regularnie dwurzędowo ułożone igły.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- Drzewa Polski - Atlas drzew -