Lilak, bez - rodzina oliwkowate

Gatunki lilaka: lilaki to najczęściej krzewy bądź małe drzewka. Znamy 28 gatunków. Najpopularniejszy w Polsce to lilak zwyczajny zwany potocznie bzem oraz lilak amurski i lilak japoński, spotykane w starych parkach oraz w ogrodach dendrologicznych.


Lilak japoński (Syringa reticulata)

Lilak japoński gałązka
Lilak japoński liść
Lilak japoński kwiat
Lilak japoński owoce


Lilak japoński

Cechy: Lilak japoński to niskie drzewo do 10 metrów wysokości. Liście szerokie, jajowate do 10 cm. długości. Kwiaty białe w dużych wiechach, silnie pachnące.

Rozmaitości: Uważany jest za odmianę lilaka amurskiego. Kwitnie później niż nasze rodzime lilaki. Bardzo wytrzymały na mrozy. Polecany do przydomowych ogródków na terenie całego kraju.

Lokalizacja: Arboretum w Powsinie.

Pochodzenie: Chiny, Płw. Koreański, Japonia.


Lilak pospolity, bez (Syringa vulgaris)

Lilak pospoliy pędLilak pospoliy pąk kwiatowyLilak pospoliy kwiatLilak pospoliy liść
Lilak pospolity pęd
Lilak pospolity pąk
Lilak pospolity kwiat
Lilak pospolity liść


Cechy: Lilak pospolity zwany potocznie bzem to niskie drzewo do 8 metrów wysokości. Często w formie krzaczastej. Kora szara z wiekiem spękana podłużnie bądź ukośnie. Liście szerokojajowate, sercowate do 12 cm długości, ciemnozielone. Kwiaty zebrane w wiechy do 20 cm długości. Kolor kwiatów od białego, po jasnoniebieski, niebeski, granatowy, jasnofioletowy aż po odcienie purpury.

Rozmaitości: Wytrzymały na mrozy. Nie ma żadnych wymagań glebowych. Kwiaty pojawiają się w maju. Najładniej kwitnie na stanowiskach słonecznych. Do Europy został sprowadzony z Turcji w XVI wieku. Mode rożliny nie lubią suszy - warto je polewać. Z biegeim lat tworzy odrosty korzeniowe. Jeśli chcemy prowadzić lilaka jako drzewko należy je usuwać. Wspaniale nadaje się do wazonów jako kwiat cięty. Niektóre źródła zalecają cięcie kwiatów celem lepszego kwitnienia w roku następnym i wzmocnienia drzewka. Rozmnażać można z nasion lub odrostów.

Lokalizacja: Lilaki są wszędzie :-).

Pochodzenie: Półwysep Bałkański.

- Zdjęcia lilaka pospolitego, bzu -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -