Lipa - rodzina lipowate


^ do góry ^

Lipa mongolska (Tilia mongolica)

Lipa mongolska gałązka
Lipa mongolska liść
Lipa mongolska jesienny liść
Lipa mongolska owocCechy drzewa: Lipa mongolska to drzewo o wysokości do 10 metrów. Tworzy zaokroągloną koronę, zwięzłą, mieszczącą się w niewielkiej przestrzeni. Liście na długich ogonkach, brzegi nieregularnie ząbkowane. Przypominają duże liście głogu, mało podobne do typowej blaszki liściowej lipy. W młodej fazie rozwoju są często zabarwione na czerwone, później robią się połyskujące i ciemnozielone, a pod koniec sezonu wegetacyjnego przebarwiają się na żółto. Kwiaty wyglądają dość niepozornie. 

Rozmaitości: Kwiaty pojawiają się latem i cechują się intensywnym aromatem. W naturze gatunek ten porasta stoki górskie na dużych wysokościach i potrafi przetrwać w każdym klimacie, choć jest mało odporny na mróz. Lipa mongolska preferuje gleby urodzajne, o odczynie lekko zasadowym lub kwaśnym. Nie znosi suszy, pięknie reaguje na podlewanie lub ściółkowanie gleby. Podobnie jak inne lipy łatwo jest poprzez umiarkowane i powtarzane przycinanie w młodym wieku, wyprowadzić drzewka z dominującym pniem i ograniczyć ryzyko rozdwojenia pnia. Lipa mongolska jest mniej podatna na ataki mszyc i będący ich dziełem wypływ soków.  Nadaje się do zadrzewień miejskich do obsadzania wzdłuż ulic i alei w Polsce północno zachodniej. Idealnie pasuje jako ozdoba kolekcji przydomowych ogródków. Jedna z najładniejszych lip. Niestety jest gatunkiem rzadko spotykanym w Polsce.

Pochodzenie: Mongolia, Chiny, wschodnie rejony Rosji.

Lokalizacja zdjęć: Ogród Botaniczny w Warszawie.^ do góry ^

Lipa holenderska /pośrednia/ (Tilia europaea)

Lipa holenderska gałązka
Lipa holenderska liść
Lipa holenderska spód liściaCechy drzewa: Lipa holenderska osiąga wysokość do 30 metrów. Pokrój kolumnowy a szerokość korony do 10 metrów. Liście okrągłe lub szerokie owalne, ułożone naprzemianlegle. Brzeg ostropiłkowany a wierzchołek krótki. Ciemnozielone na górnej stronie a zielone po stronie spodniej. Raczej gładkie, choć z kępkami włosków wyrastającymi w kątach nerwów. Generalnie posiada cechy zarówno lipy drobnolistnej, jak i szerokolistnej. Kwiaty podobne do lipy drobnolistnej. Owoc kulisty ze słabo widocznymi żeberkami.

Rozmaitości: Lipa holenderska to mieszaniec lipy drobnolistnej i lipy szerokolistnej. Różni się głównie liśćmi. Kwitnie po lipie szerokolistnej ale przed lipą drobnolistną.

Pochodzenie: Europa.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie.^ do góry ^

« Lipy strona poprzednia                     Lipy strona następna »

- Drzewa Polski - Atlas drzew -