Magnolia - rodzina magnoliowate


^ do góry ^

Magnolia parasolowata (Magnolia tripetala)

Magnolia parasolowata pąkMagnolia parasolowata pąkMagnolia parasolowata kwiat
Magnolia parasolowata pąk
Magnolia parasolowata pąk kwiatowy
Magnolia parasolowata kwiat
Magnolia parasolowata owoc zielony


Magnolia parasolowata owocMagnolia parasolowata owocMagnolia parasolowata liśćMagnolia parasolowata liść
Magnolia parasolowata kwiat
Magnolia parasolowata kwiat
Magnolia parasolowata gałązka
Magnolia parasolowata liść


Magnolia parasolowata

Magnolia parasolowata

Magnolia parasolowata kora

Magnolia parasolowata kora

Cechy: Drzewo wysokości do 12, a czasami 15 metrów i rozrastające się na 5 metrów szerokości. Liście bardzo duże - nawet do 60 cm długości. Odwrotnie jajowate, osadzone parasolowato na wierzchołkach pędów - stąd nazwa. Kwiaty duże do 25 cm, białe lub kremowe. Owoce duże i ciężkie o kształcie szyszkowatym, początkowo zielonkawe a następnie koloru różowego do ciemnoczerwonego.

Rozmaitości: Stosunkowo wytrzymała na niskie temperatury. Kwitnie w czerwcu po rozwoju liści. Suszona kora magnoli parasolowatej stosowana była jako środek oczyszczający, ściągający, pomagający w dolegliwościach żołądkowych, reumatyzmie i artretyzmie.

Magnolia ta preferuje stanowiska wilgotne, lekkokwaśne i półcieniste. Ze względu na osiągane rozmiary nie nadaje się do małych ogrodów.

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie.

Pochodzenie: Południowo-wschodnia Ameryka Północna.

- Zdjęcia magnolii parasolowatej -

^ do góry ^

Magnolia pośrednia, Soulange'a (Magnolia soulangiana)

Magnolia pośrednia owoc
Magnolia pośrednia owocMagnolia pośrednia nasionaMagnolia pośrednia liść

Magnolia pośrednia

Magnolia pośrednia

Magnolia pośrednia kora

Magnolia pośrednia kora

Cechy: Magnolia pośrednia to niewysokie drzewo - do 6 metrów wysokości. Liście odwrotnie jajowate lub eliptyczne (podobne do bukowych ale większe i nie tak lśniące) do 15 cm i ostro lecz krótko zaostrzone na końcu. Kwitnie obficie przed rozwojem liści. Kwiaty duże, okazałe, wyprostowane, kielichowate. Owoc jest różnych kolorów od kremowych po różowe i różnej długości.

Lokalizacja: 2 drzewa rosną w Parku w Żelazowej Woli a jedno napotkałem w Warszawskich Łazienkach.

Pochodzenie: Francja (mieszaniec magnolii liliowej i purpurowej)


^ do góry ^

Magnolia szerokolistna (Magnolia hypoleuca, Magnolia obovata)

Magnolia szerokolistna liścieMagnolia szerokolistna kwiatMagnolia szerokolistna kwiatMagnolia szerokolistna owoc

Cechy: Magnolia szerokolistna to drzewo wysokości do 20 metrów; u nas 10 metrów i ponad 5 metrów szerokości. Spotykana również w formie krzewiastej. Liście pojedyncze, odwrotnie jajowate, zielone a pod spodem niebieskawe. Na jesieni przebarwiają się na żółto i brązowo. Są bardzo duże - do 40 cm długości. Co ciekawe wyglądają jak olbrzymie liście kasztanowca, gdyż wyrastają w rozetkach po 5, 7 sztuk na szczytach pędów. Pędy czerwonobrązowe. Kwiaty duże, białe, z lekkim różowym zabarwieniem. Okwiat składa się z płatków wyrastających spiralnie na dnie kwiatowym, z różowymi pręcikami i słupkami wewnątrz niego. Owoce wyglądają jak wielkie (początkowo zielono-żółte a następnie czerwonawe) szyszki, zakończone odstającymi i kłującymi wyrostkami o długości do 1 cm.

Rozmaitości: Wytrzymała na niskie temperatury do -25 stopni. Kwitnie i owocuje w naszym klimacie. Generalnie rzadkość na terenie Polski. W Japonii wiele części tej magnoli (liście, pąki) ma szerokie zastosowanie w kuchni.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.

Pochodzenie: Japonia.

- Zdjęcia magnolii szerokolistnej -


^ do góry ^

Magnolia brooklińska 'Yellow bird' (Magnolia brooklynensis 'Yellow bird')

Magnolia Yellow bird kwiatMagnolia Yellow bird kwiatMagnolia Yellow bird gałązkaMagnolia Yellow bird liść

Cechy: Magnolia Yellow Bird to średniej wielkości drzewo o piramidalnym pokroju. Kwiaty koloru intensywnie żółtego pojawiają się wraz z rozwojem liści. Tepale mają 7,5 cm długości i 5 cm szerokości. Liście są ciemnozielone, błyszczące.

Rozmaitości: Zakwita w maju i czerwcu - odporna na mróz.

Pochodzenie: Krzyżowania magnolii drzewiastej z magnolią purpurową nazwano mieszańcami brooklińskimi (Magnolia brooklynensis Kalmb.). Odmianę 'Yellow Bird' w 1967 roku Doris Stone uzyskała w wyniku krzyżowania magnolii drzewiastej (acuminata) z Magnolią brooklińską 'Evamaria' (Magnolia brooklynensis 'Evamaria'). 'Evamaria' była pierwszą wyselekcjonowaną odmianą o kwiatach koloru będącego mieszaniną barw czerwonej, zielonej i żółtej. Nie stała się popularna, lecz była wykorzystywana w dalszych pracach hodowlanych. Okazało się, że krzyżowanie wsteczne Magnolii brooklińskiej i odmiany 'Evamaria' daje potomstwo o czystej żółtej barwie kwiatów.

Lokalizacja: Ogród Botaniczny UW Warszawa

- Zdjęcia magnolii Yellow Bird -

^ do góry ^

« Magnolia strona poprzednia                     Magnolia strona następna »

- Drzewa Polski - Atlas drzew -