Magnolia - rodzina magnoliowate


^ do góry ^

Magnolia Susan (Magnolia 'Susan')

Magnolia Susan pąk
Magnolia Susan pąk
Magnolia Susan kwiat
Magnolia Susan wnętrze kwiatka

Magnolia Susan

Magnolia Susan

Cechy drzewa: Magnolia Susan to drzewko do 3 metrów wysokości. Spotykana często w formie krzaczastej. Pokrój zwarty i regularny. Pąki kwiatowe beżowe, owłosione, grubsze od pąków liściowych. Kwiaty przed rozwojem fioletowawe i purpurowe a po rozwinięcu jaśniejsze i różowawe. Kwiaty składają się z 6 płatków (tepali) średniej wielkości. Liście zielone, całobrzegie, odwrotniejajowate, do 15 cm długości. Pod koniec czerwca liście robią się ciemnozielone a na jesieni żółkną a czasem wręcz brązowieją. U nas raczej nie owocuje i nie wytwarza nasion.

Rozmaitości: Kwitnie dość obficie w połowie kwietnia przed rozwojem liści i w maju w czasie rozwoju liści. Rzadko powtarza kwitnienie na jesieni. Wytrzymała na mróz (młode rośliny nie do końca odporne). Kwitnienie rozpoczyna już w 2, 3 roku. Stanowiska słoneczne i półcieniste, wilgotne, w miarę kwaśne i osłonięte od wiatrów. Nie lubi przycinania.

Lokalizacja zdjęć: Ogródki przydomowe w Żyrardowie.

Pochodzenie: Powstała w latach pięćdziesiątych XX wieku w USA. Wyhodowana przez Francisa de Vos’a jako mieszaniec magnolii purpurowej 'Nigra' i magnolii gwiaździstej 'Rosea'.


^ do góry ^

Magnolia Galaxy (Magnolia 'Galaxy')

Magnolia GalaxyMagnolia Galaxy
Magnolia Galaxy kwiat
Magnolia Galaxy kwiat


Magnolia Galaxy

Magnolia Galaxy

Cechy drzewa: Magnolia Galaxy to drzewko do 7-10 metrów wysokości. Pokrój kolumnowy - dość nietypowy dla magnolii. Wzrost jak na magnolie dość szybki. Kwitnie pod koniec kwietnia przed rozwojem liści. Kwiaty duże składające się z kilkunastu płatków koloru ciemnoróżowego - na zewnątrz ciemniejsze a wewnątrz jasno różowe. W miarę upływu czasu tepale dość mocno rozchylają się na boki.

Rozmaitości: Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste, wilgotne, w miarę kwaśne i osłonięte od wiatrów. Nie lubi przycinania. Nie znosi suszy - wymaga podlewania w okresach bezdeszczowych. W pierwszych lata zaleca się jej okrywanie na zimę. Idealna do nasadzeń parkowych i przy drogach miejskich.

Lokalizacja zdjęć: Muranów - Warszawa.

Pochodzenie: Wyselekcjonowana przez Williama Kosara w 1963 roku w National Arboretum, USA.

^ do góry ^

« Magnolia strona poprzednia                     Magnolia strona następna »

- Drzewa Polski - Atlas drzew -