Migdałek, migdałowiec - rodzina różowate

Gatunki migdałka: najbardziej znany w Polsce jest migdałek trójklapowy i migdałek karłowy.


Migdałek trójklapowy, migdałowiec (Prunus triloba )

Migdałowiec pąkiMigdałowiec pąk kwiatowyMigdałowiec kwiatMigdałowiec liść
Migdałowiec pąki
Migdałowiec pąk kwiatowy
Migdałowiec kwiat
Migdałowiec liść


Migdałowiec - drzewo

Migdałowiec

Cechy drzewa: Migdałek trójklapowy to małe drzewo dorastające do 4 góra 5 metrów wysokości. Najczęściej szczepione (na podkładce ze śliwy wiśniowej - ałyczy), na wysokim pniu o kulistej koronie, acz spotykany bywa także w formie krzewiastej. Liście do 8 cm długości, jasnozielone, szeroko eliptyczne, na brzegu podwójnie piłkowane. Pod spodem delikatnie owłosione. Kwitnie bardzo obficie pod koniec kwietnia i na początku maja. Kwiaty są delikatnie różowe, małe, do 4cm średnicy. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści. Przypominają rozwinięte róże z pnących odmian lub sztuczne, różowe ozdoby poprzypinane do gałązek. Niestey kwiaty utrzymują się na gałązkach bardzo krótko.

Owoce rzadko są zawiązywane i wyglądają jak owłosione małe wisienki. Po kilku dniach owoce jednak spadają z drzewka. Jesienią liście migdałka ślicznie przebarwiają się na żółte i złote barwy.

Rozmaitości: Migdałek ten zwany jest w Polsce także migdałowcem lub drzewkiem szczęścia. Jeśli chodzi o warunki glebowe to jest mało wymagający. Jednakże do przepięknego kwitnienia wymaga gleb żyznych i nie gliniastych. Lubi stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Zaleca się po przekwitnieniu (czerwiec) mocne cięcie, tak aby skrócić kwitnące wcześniej gałęzie, albowiem kwiaty pojawiają się na zeszłorocznych pędach. Przycinanie pozytywnie wpływa także na zagęstnianie korony. W surowe zimy zaleca się osłonięcie młodego drzewka słomianą okrywą.

Po okresie kwitnienia w czasie deszczowych dni migdałki bardzo często chorują na brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Nieleczona choroba może doprowadzić do wymarcia całego drzewka czy krzewu. Zgnilizna zaczyna rozwijać się na gnijących kwiatach a następnie na gałęzkach z liśćmi. Liście wyglądają jakby usychały. Są poskręcane i zmieniają barwę. Takie gałązki zaleca się jak najszybciej wyciąć. Chorobie można zaradzić chemicznym opryskiem preparatem Topsin. Aby był skuteczny robimy to 3 razy mniej więcej co 10 dni. Przed kwitnieniem (przed otwarciem pąków kwiatowych), w trakcie kwitnienia i po kwinieniu.

Pochodzenie: Chiny.

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów, ogródki przydomowe i skwery.

- Zdjęcia migdałowca trójklapowego -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -