Miłorząb - rodzina miłorzębowate

Gatunki miłorzębu: znany jest tylko jeden gatunek: miłorząb dwudzielny, spotykany czasem w naszych parkach.


Miłorząb dwudzielny /Miłorząb dwuklapowy/ (Ginkgo biloba)

Miłorząb dwuklapowy widok ogólnyMiłorząb dwuklapowy liśćMiłorząb dwuklapowy nasienieMiłorząb dwuklapowy gałązka

Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy kora

Miłorząb dwuklapowy kora

Cechy: Miłorząb to drzewo do 35 metrów wysokości. Gałęzie wzniesione lub lekko przechylone, u starych okazów szeroko rozłożone. Liście skrętoległe, na krótkopędach kiściasto skupione, pojedyncze, wachlarzowate, dwuklapowe, widlasto unerwione. Zewnętrzny brzeg liścia falisty. Na jesieni liście stają się złotożółte. Kwiaty męskie w walcowatych, żółtozielonych kotkach na krótko pędach a żeńskie długoszypułkowe. Nasienie podobne do pestkowca z żółtą osłoną.

Lokalizacja: Park w Radziejowicach i Łazienki w Warszawie.

Pochodzenie: Pn-Wsch Chiny.

Rozmaitości: Miłorząb to jedyny jeszcze żyjący przedstawiciel rzędu miłorzębowców znanych głównie ze skamielin. Gatunek odporny na mróz i pasożyty.

Miłorząb japoński zapobiega zmarszczkom. Liście tego drzewa zawierają flawonoidy, które uelastyczniają naczyńka włosowate i usprawniają krążenie (ekstrakty z miłorząb są składnikiem kosmetyków do cery naczynkowej). Miłorząb łagodzi podrażnienia, poprawia elastyczność skóry. Ma silne działanie antyoksydacyjne - zwalcza wolne rodniki, które przyspieszają powstawanie zmarszczek. Jest niezastąpiony także w kosmetykach zwalczających cellulit.

Miłorząb dwuklapowy skan liścia Miłorząb dwuklapowy skan jesiennego liścia

Miłorząb dwuklapowy skany liścia

Wyciąg z miłorzębu poprawia przepływ mózgowy, zwiększając tym samym ilość tlenu i glukozy, docierających do komórek mózgu. Czynne substancje (flawonoglikozydy i ginkolidy) wpływają rozszerzająco na naczynia krwionośne i poprawiają przepływ krwi, chronią komórki przed następstwami niedotlenienia, zapobiegają agregacji krwinek płytkowych. Wyciąg z miłorzębu jest skuteczny również w leczeniu zaburzeń krążenia obwodowego, istotnie wpływając na jego poprawę. Powoduje zmniejszenie sztywności mięśni podczas chodzenia. Wskazany u pacjentów z zaburzeniami pamięci i sprawności umysłowej. Wyciąg z miłorzębu dostępny jest w kapsułkach znanych choćby pod nazwą Bilobil, Ginkofar, GinccoPlus, GinkoPrim. W aptekach i sklepach zielarskich można też kupić nalewkę z miłorzębu.

- Zdjęcia miłorzębu dwuklapowego -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -