Oczar - rodzina oczarowate

Gatunki oczaru: znamy 6 gatunków oczaru w tym spotykane w Polsce: oczar japoński (Hamamelis japonica), oczar omszony (Hamamelis mollis), oczar wirginijski (Hamamelis virginiana). Poza tym oczar pośredni (Hamamelis intermedia) będący mieszańcem oczaru japońskiego i omszonego.


Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana)

Oczar wirginijskiOczar wirginijskiOczar wirginijskiOczar wirginijski kwiat
Oczar wirginijski kwiat
Oczar wirginijski liść
Oczar wirginijski gałązka
Oczar wirginijski jesienny kwiat


Oczar wirginijski owocOczar wirginijski owocOczar wirginijski jesienny liśćOczar wirginijski jesienne liście
Oczar wirginijski owoc
Oczar wirginijski owoc
Oczar wirginijski jesienny liść
Oczar wirginijski jesienne liscie


Oczar wirginijski

Oczar wirginijski

Oczar wirginijski kora

Oczar wirginijski kora

Cechy drzewa: Oczar wirginijski to małe drzewo. Wysokość do 6 metrów. Liście eliptyczne, odwrotnie jajowate dochodzące do 15 cm długości u nasady nierównomierne, karbowane. Na jesieni przebarwiają się na żółto. Kwiaty są charakterystyczne i bardzo oryginalne. Składają się z tasiemkowatych płatków, skręconych lub wyprostowanych w barwie żółtej, które ukazują się jesienią lub wczesną zimą. Owoce mają postać zdrewniałych torebek, które dojrzewają w następnym roku po kwitnieniu i pękają z charakterystycznym trzaskiem.

Rozmaitości: Ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, czerpiące z tradycji i doświadczenia Indian. Liście i kora oczara są bogatym źródłem polifenolokwasów, garbników, saponin. Ekstrakt z nich wykazuje działanie przeciwzapalne, ściągające, bakteriobójcze, ograniczające wydzielanie łoju. Poprawia krążenie podskórne i ukrwienie skóry. Wycisza dolegliwości skóry z tendencją do rozszerzonych naczynek. Działa ujędrniająco, nadaje skórze ładny koloryt. Pomaga zapobiegać zakażeniom przez gronkowiec, w tym niebezpieczny gronkowiec złocisty. Stanowi niezwykle skuteczny środek na problemy skórne, w tym uporczywy trądzik. Leczy oparzenia, rany pożylakowe i siniaki. Do zastosowań wewnętrznych oczaru należy leczenie takich schorzeń, jak problemy przewodu pokarmowego i płuc, zapalenie błon śluzowych jelita grubego, biegunkę, dezynterię i hemoroidy. W bólach reumatycznych stawów i kręgosłupa, oraz nadwyrężeniu i bólach mięśni.

Oczar można rozmnożyć poprzez odkłady, sadzonki, nasiona oraz szczepienie.

Po angielsku nazywany jest orzechem wiedźmy.

Jest drzewem całkowicie mrozoodpornym. Kwiaty oczarów wytrzymują mrozy nawet do -12 stopni C. W czasie mrozu płatki zwijają się do środka i rozwijają ponownie przy plusowej temperaturze. Czynność ta może być powtarzana przez roślinę kilkakrotnie.

Gatunki pochodne: Jeśli chodzi o liście to łatwo go pomylić z leszczyną. Jednakże kwiaty i owoce stanowią istotne elementy rozróżniające te rośliny.

Pochodzenie: Ameryka Północna.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- Zdjęcia oczaru wirginijskiego -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -