Robinia - rodzina bobowate

Gatunki robinii: w Polsce występuje głównie robinia biała (Robinia pseudacacii) oraz dużo rzadziej robinia lepka (Robinia viscosa) i robinia włochata, czyli szczeciniasta (Robinia hispida).


Robinia biała, akacja, grochodrzew (Robinia pseudacacia)

Robinia akacjowa liść
Robinia biała kolce
Robinia biała rozwój liści
Robinia biała liście
Robinia biała pąki kwiatowe
Robinia akacjowa kwiat
Robinia biała kwiaty
Robinia biała pojedynczy kwiat
Robinia biała owoc latem
Robinia akacjowa owoc zimą Robinia akacjowa owoc skan
Robinia biała owoce zimą
Robinia biała owoc skan
Robinia akacjowa

Robinia biała

Robinia akacjowa kora

Robinia biała kora

Cechy: Drzewo robinii białej osiąga wysokość do 25 metrów, pień i starsze gałęzie pokrywa ciemnopopielata głęboko popękana kora. Posiada skrętoległe, złożone liście nieporzystopierzaste z 11-15 jajowatymi listkami. Listki całobrzegie, krótkoogonkowe, długości 3-6 cm i szerokości 1-3 cm, koloru świeżozielonego. Cały liść długości do 20 cm. Liście pojawiają się dosyć późno - pod koniec maja. Na jesieni liście nabierają intensywno-żółtej barwy. Charakterystyczne, wonne, białe kwiaty w zwisających gronach pojawiają się w czerwcu.

Rozmaitości: Surowcem zielarskim są suszone kwiaty. Zawierają one olejek eteryczny, flawonoidy, cukry, kwasy organiczne, sole mineralne i inne związki. Kwiat akacji działa żółciopędnie, moczopędnie, rozkurczowo i uspokajająco. Stosuje się je w niedoczynności wydzielniczej nerek i zaburzeniach wydzielania żółci. Drzewo jest bardzo wytrzymałe - wykorzystuje się je do wyrobu sprzętu sportowego i budowy statków.

Pochodzenie: Ameryka Północna, część nadatlantycka.

Lokalizacja: Żyrardów teren sądu.

Robinia akacjowa spód liścia Robinia akacjowa wierzch liścia

Robinia biała skany liścia


- Zdjęcia robinii białej -Robinia lepka (Robinia viscosa)

Cechy: Drzewo do 12 m o kulistej koronie. Jednoroczne pędy pokryte drobnymi cierniami, owłosione i lepkie. Kwiaty typu motylkowatego podobnie jak u robinii akacjowej zebrane są w zwisające, zwarte grona liczące średnio po 20-30 kwiatów. Mają one barwę od bladoróżowej, prawie białej, do ciemnoróżowej. Kwitnie bardzo obficie z początkiem czerwca. Liście składają się z 13-21 jajowatych listków, do 4 cm każdy. Strąki także lepkie.

Rozmaitości: Kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Jej niewątpliwym walorem dekoracyjnym jest fakt powtarzania kwitnienia w sierpniu.

Pochodzenie: Południowo-wschodnie stany USA.

Lokalizacja: Ogród Botaniczny w Warszawie. Żyrardów ul. Muniuszki.


Robinia szczeciniasta, włochata (Robinia hispida)

Cechy: Naturalnie występuje ona jako krzew do 1,5 m wysokości, ale u nas przeważnie szczepiona jest na podkładce z robinii akacjowej. Młode pędy pokryte są długimi szczecinkami o czerwonawym zabarwieniu. Kwiaty zebrane są po kilka w krótkich gronach. Gatunek ten charakteryzuje się największymi kwiatami wśród robinii oraz najciemniejszą, ciemnoróżową barwą kwiatów.

Rozmaitości: Kwiaty bez zapachu.

Pochodzenie:


- Drzewa Polski - Atlas drzew -