Roztrzeplin, Mydleniec - rodzina mydleńcowate

Gatunki roztrzeplina: w Polsce spotykany jest jeden gatunek - roztrzeplin wiechowaty (Koelreuteria paniculata).


Roztrzeplin wiechowaty (Koelreuteria paniculata)

Roztrzeplin wiechowaty gałązkaRoztrzeplin wiechowaty liśćRoztrzeplin wiechowaty liścieRoztrzeplin wiechowaty owoce
Roztrzeplin wiechowaty gałązka
Roztrzeplin wiechowaty liść
Roztrzeplin wiechowaty liście
Roztrzeplin wiechowaty owoce


Roztrzeplin wiechowaty owocRoztrzeplin wiechowaty owoceRoztrzeplin wiechowaty owoc i nasionaRoztrzeplin wiechowaty owoce

Roztrzeplin wiechowaty owoc
Roztrzeplin wiechowaty owoce
Roztrzeplin wiechowaty nasiona
Roztrzeplin wiechowaty jesienne owoce


Roztrzeplin wiechowaty

Roztrzeplin wiechowaty

Roztrzeplin wiechowaty kora

Roztrzeplin wiechowaty kora

Cechy drzewa: Roztrzeplin wiechowaty, czyli mydleniec to niepozorne drzewko o wysokości do 18 metrów, a u nas często dużo niższe - góra do 8 metrów. Korona z wiekiem wypełnia się i zagęszcza. Żółte kwiaty zebrane są w duże, luźne wiechy. Rozdęte, jak pęcherz owoce mają papierzaste, a po dojrzeniu czerwonawo nabiegłe ścianki z wyraźną siatką nerwów. Wyglądają jak dalekowschodnie lampiony. Roztrzeplin kwitnie w lipcu i sierpniu a owocuje we wrześniu - październiku przez co odporny jest na nasze przymrozki. Liście ma skrętoległe, 15-40 cm, składające się z 9-15 listków. Listki roztrzeplina 3-8 cm, grubo ząbkowane, dolne jeszcze raz podzielone na listki, z wierzchu nagie, ciemnozielone, spodem jaśniejsze, ogonki krótkie. Jesienią liście przebarwiają się na złote tony.

Rozmaitości: W Polsce roztrzeplin jeszcze rzadko spotykany. W Europie Południowej sadzony zwykle w parkach i dużych ogrodach. Bardzo dobrze znosi nasze zimy. Nie wymaga nadmiernej opieki. Znosi okresy bezdeszczowe. Warty rozpropagowania, jako roślina ozdobna ze względu na kwiaty i owoce. Nasiona na Dalekim Wschodzie służą do wyrobu różańców.

Pochodzenie: Wschodnia Azja: Chiny, Japonia, Korea.

Drzewa podobne: Liście i owoce roztrzeplina są tak charakterystyczne, że nie da się tego drzewa pomylić. Zbliżone wyglądem owoce mają co prawda moszenki południowe ale tamtejsze nadmuchane strąki są bardzo wydłużone, a liście są zupełnie inne.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie, ogródek autora.


- Zdjęcia roztrzeplina wiechowatego -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -