Śliwa - rodzina różowate

Gatunki śliwy: ok. 35 gatunków, w Polsce spotyka się kilka z nich, w tym drzewa owocowe - śliwy węgierki oraz śliwa tarnina (Prunus spinosa), śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera).


Śliwa domowa, węgierka (Prunus domestica )

Śliwa węgierka kwiatŚliwa węgierka liśćŚliwa węgierka owoc zielony
Śliwa domowa kwiat
Śliwa domowa liście
Śliwa domowa zielony owoc
Śliwa domowa dojrzały owoc


Śliwa węgierka kora

Cechy: Węgierki to drzewa osiągające z reguły średnią wielkość (do 4 metrów), w owocowanie wchodzą niezbyt wcześnie. Owocują obficie lecz niestety czasami przemiennie. Jednego roku występuje nadmiar owoców, kolejnego zaś śladowe ilości. Owoce średniej wielkości, kształtu owalnego, wydłużone, z obu końców zwężone, ciemnofioletowe, o twardym miąższu zielonkawo-złocistym i z wyraźnym nalotem woskowym. Dobrze odchodzi od pestki, smaczny. Dojrzewa od połowy września do połowy października.

Pochodzenie:  

Rozmaitości: Owoce wyśmienite do celów spożywczych takich jak dżemy, konfitury, nalewki, wódki - śliwowice jak i do bezpośredniego spożycia.

Lokalizacja: Ogródki Działkowe w Żyrardowie przy ul. Piastowskiej.

- Zdjęcia śliwy węgierki -Śliwa wiśniowa /odm. czerwonolistna/ (Prunus cerasifera /'Pissardii','Atropurpurea'/ )

Śliwa wiśniowa kwiaty
Śliwa wiśniowa liście
Śliwa wiśniowa owoc
Śliwa wiśniowa liście jesienią


Śliwa wiśniowa czerwonolistna

Śliwa wiśniowa czerwonolistna kora

Cechy: Śliwa wiśniowa ta to jedno z najpiękniejszych drzew powszechnie stosowanych w zieleni miejskiej. To niskie drzewo do 8-10 metrów wysokości. Liście delikatnie piłkowane, ciemnoczerwone, purpurowe, brązowawe. Kwiaty różowawe. Czerwony owoc na długim ogonku, twardy - przypomina dużą czereśnie. Liście na jesieni tracą fioletowawy odcień a przyjmują bardziej purpurowe barwy.

Pochodzenie: Półwysep Bałkański, Azja Środkowa.

Lokalizacja: Kołobrzeg, Żyrardów os. Wschód.


- Drzewa Polski - Atlas drzew -