Strączyn - rodzina bobowate

Gatunki strączyna: na świecie znane są 4 gatunki, w Polsce spotykany jest głównie, ale bardzo rzadko, strączyn żółty (Cladrastis lutea) i dużo, dużo rzadziej (głównie w kolekcjach dendrologicznych) strączyn chiński (Cladrastis sinensis).


Strączyn żółty (Cladrastis lutea, Cladrastis kentukea)

Strączyn żółty gałązkaStrączyn żółty liśćStrączyn żółty listekStrączyn żółty jesienne żółte
Strączyn żółty
gałązka latem
Strączyn żółty
gałązka latem
Strączyn żółty
gałązka latem
Strączyn żółty
gałązka jesieniąStrączyn żółty kora

Strączyn żółty kora

Cechy drzewa: Strączyn żółty to drzewo wysokości do 10 m (w swojej ojczyźnie do 20 m), o nisko rozgałęzione i o szerokiej koronie. Pień pokryty gładką korowiną podobny do buka. Drewno zabarwione na żółto. Młode pędy nagie, zielonkawoszare. Pąki ukryte w nasadach ogonków liściowych. Liście nieparzysto- pierzaste, ustawione skrętolegle, 7-9 listkowe, nagie, długości do 30 cm. Listki duże, szerokie, eliptyczne lub jajowate, długości 8-12 cm, wierzchołkowy listek charakterystycznie rozszerzony. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Kwiaty motylkowate, białe, pachnące, w szerokich, luźnych, zwisających wiechach długości do 40 cm. Kwitnie w czerwcu. Strąki płaskie, suche, długości do 8 cm, dojrzewają we wrześniu i przez zimę pozostają na drzewie.

Rozmaitości: W Europie uprawiany był od początku XIX w. W Polsce rzadko spotykany w parkach. Dość wytrzymały na niskie temperatury. W zachodniej Polsce nie przemarza nawet podczas bardzo surowych zim. Oryginalne i dekoracyjne drzewo, zwłaszcza w okresie kwitnienia i jesiennego przebarwiania liści. Polecany do parków i zadrzewień osiedlowych, przede wszystkim w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce. Kwiaty miododajne. Wymaga dość żyznych, świeżych gleb wapiennych i zacisznych, słonecznych stanowisk. Sadzić należy pojedynczo na trawnikach lub w luźnych grupach. Rozmnaża się z nasion, które należy wysiewać wiosną. Młode rośliny są wrażliwe na mrozy.

Pochodzenie: Południowo-wschodnie obszary Ameryki Północnej. Rośnie w dolinach górskich rzek i strumieni (w Apallachach).

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie i w Rogowie.

- Zdjęcia strączyna żółtego -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -