Styrak - rodzina styrakowate

Gatunki styraka: spotkałem dwa gatunki styraka: styrak okrągłolistny (styrax obassia) i styrak japoński (styrax japonicum) - głównie w kolekcjach dendrologicznych. Znany jest jeszcze styrak lekarski (styrax officinalis).


Styrak japoński (Styrax japonicus)

Styrak japoński liścieStyrak japoński liśćStyrak japoński kwiatStyrak japoński kwiat
Styrak japoński liście
Styrak japoński liść
Styrak japoński kwiaty
Styrak japoński kwiat


Styrak japoński

Styrak japoński

Styrak japoński kora

Styrak japoński kora

Cechy drzewa: Styrak japoński to drzewo do 8-10 m wysokości. Korona bardzo gęsta. Pędy pokryte włoskami. Liście eliptyczne, zielone, 5-7 cm długości. Kwiaty białe dzwonkowate, zebrane w pęczki po kilka sztuk zwisają na cienkich szypułkach.

Rozmaitości: Kwitnie obficie na przełomie czerwca i lipca. Wymaga osłoniętych stanowisk. Nie lubi mroźnych wiatrów. Preferuje gleby wilgotne i żyzne. Drzewo himeryczne ale ze względu na walory dekoracyjne warte szerszej uprawy w Polsce.

Pochodzenie: Japonia, Chiny.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


Styrak okrągłolistny (Styrax obassia)

Styrak okrągłolistny pąk kwiatowyStyrak okrągłolistny liść
Styrak okrągłolistny pąk kwiatowy
Styrak okrągłolistny liść


Styrak okrągłolistny

Styrak okrągłolistny

Styrak okrągłolistny kora

Styrak okrągłolistny kora

Cechy drzewa: Styrak okrągłolistny to delikatne drzewo do 6-8 m wysokości, o luźnej koronie. Liście eliptyczne długości 6-15 cm, ciemnozielone. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty. Pączki kwiatowe i ulistnienie wrażliwe na późnozimowe/wczesnowiosenne przymrozki. Kwiaty białe (z okazałymi żółtymi pręcikami), dzwonkowate, pachnące. Pojawiają się na przełomie maja/czerwca, zebrane w 15-centymetrowe grona. Kwiaty ustępują miejsca drobnym, zielonym pestkowcom, które zachowują się aż do jesieni. Gładki szary pień u starszych egzemplarzy łuszczy się ukazując pomarańczową warstwę wewnętrzną.

Rozmaitości: Styrak okrągłolistny preferuje miejsca nasłonecznione lub częściowy cień. Podłoże średniowilgotne, kwaśne, żyzne, przepuszczalne. Zalecany raczej na gleby piaszczyste, gdyż na podmokłych, gliniastych pewnym problemem może być zgnilizna korzeni. Odporny na choroby i szkodniki.

Pochodzenie: Azja Wschodnia.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- Drzewa Polski - Atlas drzew -