Świdośliwa - rodzina różowate

Gatunki świdośliwy: na świecie znanych jest 25 gatunków tych małych drzew lub krzewów. W Polsce rzadko spotykane są świdośliwa olcholistna (Amelanchier alnifolia), świdośliwa kanadyjska (Amelanchier canadensis), świdośliwa Lamarcka (Amelanchier lamarckii), świdośliwa jajowata (Amelanchier ovalis). W Ameryce Północnej można spotkać jeszcze świdośliwę kłosową a w Azji świdośliwę azjatycką.


Świdośliwa kanadyjska (Amelanchier canadensis)

Świdośliwa kanadyjska liść Świdośliwa kanadyjska gałązka Świdośliwa kanadyjska owoce Świdośliwa kanadyjska spód owoców
Świdośliwa kanadyjska
liść
Świdośliwa kanadyjska
gałązka
Świdośliwa kanadyjska
owoce
Świdośliwa kanadyjska
spód owoców


Świdośliwa kanadyjska

Świdośliwa kanadyjska

Świdośliwa kanadyjska kora

Świdośliwa kanadyjska kora

Cechy: Świdośliwa kanadyjska to niskie drzewo do 5 metrów wysokości. Często spotykana w formie krzewiastej. Kwiaty białe zebrane w kwiatostany. Owoce kuliste z długimi ogonkami, ciemnoróżowe z charakterystycznym nalotem, zebrane po kilka sztuk. W środku miąższyste z kilkoma pestkami. Nasiona te służą po wymyciu do rozmnażania. Można również rozmnażać przez odkłady i odrosty korzeniowe.

Pochodzenie: Ameryka Północna.

Rozmaitości: Świdośliwy to gatunki bardzo spokrewnione ze sobą i trudne do rozróżnienia, ze względu na dużą zmienność ulistnienia. Dodatkowo spotykamy mieszańce międzygatunkowe, które jeszcze bardzie utrudniają możliwość dokładnej identyfikacji. Drzewa mają zastosowanie jako rośliny dekoracyjne ze względu zarówno na białe kwiaty, ciemnoróżowe owoce jak i jesienne przebarwienie liści na czerwono i fioletowo. 

Owoce są wykorzystywane do spożycia na surowo oraz jako cenny surowiec dla przemysłu przetwórczego. Mogą być używane do wyrobu soków, dżemów, konfitur i nalewek, także jako dodatek do innych, kwaśnych owoców. Zdrowotne działanie świeżych owoców i przetworów świdośliwy wynika z dużej zawartości antocyjanów, będących antyutleniaczami, błonnika, witaminy z grupy B i innych substancji mineralnych, zwłaszcza potasu oraz mikroelementów jak kobalt i miedź. Są zasobniejsze w składniki mineralne oraz mają lepsze właściwości odżywcze i zdrowotne niż owoce borówki wysokiej. W 100 g zamrożonych owoców świdośliwy znajduje się, na przykład, ok. 7 razy więcej wapnia i żelaza niż w owocach borówki wysokiej, a także 4-krotnie więcej potasu i białka.

Owoce są przysmakiem dla ptactwa. W Kanadzie i USA rośliny te uprawiane są na dużą skalę w ogrodach przydomowych, na plantacjach, i służą też do zakładania pasów wiatrochronnych. W Polsce jednakże świdośliwa jest jeszcze mało znana i rozpowszechniona. Jest mrozoodporna i wytrzymała na bezdeszczowe okresy.

Lokalizacja: Łubno pod Żyrardowem.


- Zdjęcia świdośliwy kanadyjskiej -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -