Szakłak - rodzina szakłakowate

Gatunki szakłaka: znamy ok. 30 gatunków, w Polsce tylko szakłak pospolity (Rhamnus cathartica). W arboretach spotkałem jeszcze szakłak daurski (Rhamnus dahurica) i szakłak chiński (Rhamnus utilis).


Szakłak pospolity (Rhamnus cathartica)

Szakłak pospolity wiosnąSzakłak pospolity liśćSzakłak pospolity zielone owoceSzakłak pospolity owoce
Szakłak pospolity wiosną
Szakłak pospolity liść
Szakłak pospolity zielone owoce
Szakłak pospolity dojrzałe owoce


Szakłak pospolity kora

Szakłak pospolity kora

Szakłak pospolity

Szakłak pospolity

Cechy: Szakłak pospolity to drzewo do 6 metrów wysokości. Gałęzie dość ciasno rozmieszczone z cierniami w rozgałęzieniach pędów. Liście eliptyczno-jajowate o długości 3 do 6 cm, a szerokości 1,5-3 cm delikatnie, krótko owłosione. Podstawa zaokrąglona, brzeg piłkowany. Ogonki liściowe do długości ok 2 cm. Nerwy boczne mają zagięte ku szczytowi blaszki. Pączki wydłużone, spiczaste, przylegające do gałązek, brunatnoczerwone. Kwiaty 4-krotne, drobne i niepozorne, żółtawozielone, wyrastają w pęczkach z kątów liści. Owoc to kulisty pestkowiec, początkowo zielony o następnie czarny. Dość długo utrzymuje się na gałązce.

Rozmaitości: Szakłak to roślina trująca. Zjedzenie na surowo do 30 owoców kończy się biegunką. Powyżej tej liczby może wystąpić zagrożenie życia.

Drzewa podobne: Owoce szakłaka podobne są do owoców kruszyny. Jednak liście i ciernie dość dobrze rozróżniają te rośliny.

Pochodzenie: Europa, Azja Zachodnia, Afryka Północna.

Lokalizacja zdjęć: Cmentarz w Żyrardowie.


- Drzewa Polski - Atlas drzew -