Wiąz - rodzina wiązowate

Gatunki wiązu: Ok. 30 gatunków drzew lub krzewów występujących w strefie umiarkowanej półkuli północnej. W Polsce w stanie naturalnym rosną 3 gatunki, z których wiąz szypułkowy (ulmus leavis), znany również pod nazwą limak jest najpospolitszy i osiąga największe rozmiary. Następne według częstotliwości wystepowania to wiąz górski, czyli brzost, wiąz polny oraz wiąz holenderski, który jest naturalnym mieszańcem wiązu polnego i wiązu górskiego. Do rzadkości należy u nas wiąz syberyjski (ulmus pumila).


Wiąz szypułkowy, limak (Ulmus leavis)

wiąz szypułkowy pąkwiąz szypułkowy kwiatwiąz szypułkowy kwiatwiąz szypułkowy owoce
Wiąz szypułkowy pąk
Wiąz szypułkowy pąk
Wiąz szypułkowy kwiat
Wiąz szypułkowy owoce


Wiąz szypułkowy owocwiąz szypułkowy liść
Wiąz szypułkowy owoc
Wiąz szypułkowy liść


Wiąz szypułkowy

Wiąz szypułkowy

Wiąz szypułkowy kora

Wiąz szypułkowy kora

Cechy: Wiąz szypułkowy to drzewo o wysokości do 30 metrów. Liście eliptyczne, z charakterystyczną, asymetryczną podstawą blaszki. Ogonki krótkie. Kwiaty niepozorne, zebrane zwykle w pęczki, wiatropylne, zwisają na cienkich szypułkach. Owocem jest mały orzeszek otoczony błonkowatym skrzydełkiem zwisający na 2 cm szypułkach. Owoce zebrane są po kilka sztuk w pęku. Owoce zawierają w centralnej części orzeszki a po brzegach malutkie rzęski.

Pochodzenie: Najstarszy wiąz w Polsce rośnie w Komorowie gm. Gubin woj. zielonogórskie; ma on 431 lat, jego obwód wynosi 887 cm, średnica pierśnicy 282 cm i wysokość 35,5 m. Wiąz szypułkowy zawdzięcza nazwę długim szypułkom na których umieszczone są owoce.

Drzewa podobne: Wszystkie wiązy są w miarę do siebie podobne i trudno je rozróżnić. Wiąz górski ma największe liście z charakterystyczną szorstką górną powierzchnią i raczej nieasymetryczne oraz największe owoce na bardzo krótkich szypułkach. Wiąz polny ma bardziej wydłużone liście posiadające dłuższy ogonek a owoce bez szypułek.

Lokalizacja zdjęć: Park Wyspiańskiego przy rzece Pisi, róg de Girarda i Jedności Robotniczej w Żyrardowie.

Wiąz szypułkowy

Wiąz szypułkowy skan jesiennego liścia- Zdjęcia wiązu szypułkowego -Wiąz syberyjski (Ulmus pumila)

Wiąz syberyjski gałązkawiąz syberyjski liść
Wiąz syberyjski gałązka
Wiąz syberyjski liść


Wiąz syberyjski

Wiąz syberyjski

Wiąz syberyjski kora

Wiąz syberyjski kora

Cechy: Wiąz syberyjski to drzewo o wysokości do 30 metrów. Korona szeroka, rozłożysta i nieregularna. Pień prosty i w obszarze korony silnie rozgałęziony. Kora szarobrunatna i głęboko bruzdkowana. Liście wąskie, eliptyczne, u nasady niemal symetryczne. Do 8 cm długości i 3 cm szerokości, ciemnozielone, posiadają krótki ogonek. Dość długo utrzymują się na drzewie.

Rozmaitości: Preferuje lasy mieszane z wilgotnymi, luźnymi i przemywanymi glebami. Pada ofiarą zarazy wiązowej - infekcji grzybowej wykrytej w Holandii. Jednak z wszystkich wiązów jest na nią najbardziej odporny. Nadaje się na żywopłoty. Nie dość, że dobrze znosi przycinanie to wręcz lepiej po nim się rozrasta. Odporny na mrozy. Nie ma żadnych preferencji glebowych. Bardzo szybko rośnie.

Pochodzenie: Centralna i Północna Azja Wschodnia.

Lokalizacja: Koło. Róg ulic Sienkiewicza i Freudenreicha. Zdjęcia otrzymałem od internautki.


- Drzewa Polski - Atlas drzew -