Żywotnik, tuja - rodzina cyprysowate

Gatunki żywotnika, u nas potocznie zwanego tują: znanych jest 6 gatunków żywotnika w tym: żywotnik koreański, żywotnik zachodni, żywotnik wschodni, żywotnik olbrzymi i żywotnik japoński.


Żywotnik wschodni (Thuja orientalis)

Żywotnik wschodni kora

Cechy: Żywotnik wschodni to drzewo wysokości do 15 metrów. Najczęściej posiada kilka pni, które rozdzielają się już kilkanaście centymetrów nad ziemią. Kora czerwonobrązowa. Boczne gałęzie wyprostowane. Łuski drobne do 1 mm długości z odstającymi wierzchołkami i widocznymi gruczołkami. Gałązki żywozielone po obu stronach. Bez żadnego woskowego nalotu. Szyszki grube, do 2 cm długości, składają się z 4 do 8 grubych łusek pokrytych przed dojrzeniem niebieskim nalotem. Każda łuska posiada na szczycie hakowaty wyrostek. Nasiona bez skrzydełek, brązowe, dojrzewają w drugim roku po kwitnieniu.

Rozmaitości: Bardzo wytrzymały na suszę i upały. Nie lubi mrozów. Niewielkie wymagania glebowe. Łatwo rozmnaża się z nasion i przez sadzonki.

Pochodzenie: Chiny, Korea, Japonia.Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis)

Żywotnik zachodni

Cechy: Żywotnik zachodni to drzewo wysokości do 25 metrów.

Rozmaitości: Bardzo cenne drzewo w aspekcie ziołolecznictwa. Do preparatów ziołowych w postaci nalewek, kapsułek i tabletek wykorzystuje się młode pędy. Żywotnik zachodni wykorzystywany jest w medycynie tradycyjnej, ludowej i weterynaryjnej oraz w homeopatii.

Młode pędy zawierają kilka procent olejku eterycznego. Olejek ten natomiast zawiera tujon, alfa-pinen, alfa-terpinen, beta-terpinen mircen, limonen, sabinen, kamfen, borneol, fenchon, terpinolen. Występują też lignany, kwas taninowy, tujopolisacharydy, białka, tulilalkohol (thulylalcohol), flawonoidy (mirycetyna, kwercetyna). Wchodzi w skład preparatów złożonych immunostymulujących, przeciwpasożytniczych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych (dostępny w preparatach: Anti-Fungal, Vagi-Mend Anti-Yeast Support, Esberitox), zalecanych do profilaktyki i leczenia zakażeń Candida, wirusami opryszczki, Epstein-Barr'a, przewlekłych zakażeń bakteryjnych, grzybowych, chlamydiowych i wirusowych przewodu pokarmowego i układu oddechowego. Tujopolisacharydy i glikoproteiny pobudzają proliferację limfocytów T i produkcję cytokinin. Hamują również replikację wirusów, między innymi HIV-1. Cytotoksyczne właściwości mogą być wykorzystane do leczenia niektórych nowotworów i łuszczycy. Dawniej wywary z żywotnika w medycynie ludowej były wykorzystywane do wywoływania poronień. Ponadto do leczenia reumatyzmu, zapalenia mięśni, chorób pasożytniczych, chorób zakaźnych, przeziębienia, nieżytów układu oddechowego, infekcji układu płciowego, wyprysków, łuszczycy i trądziku.

Pochodzenie: Północny Wschód Ameryki Północnej.


- Drzewa Polski - Atlas drzew -