AKTUALNOŚCI:


Na ratunek cisom

Kasztanowiec na pl. Narutowicza

Dąb Jana Pawła II w Licheniu

Sadzenie krzewów

Szlak dębów królewskich

Dąb czerwony przy Złotych Tarasach

Liczby przeciw drzewom?

Sadzą papieskie dęby

Drzewa w Bytowie

Zalesianie Śląska

Licheń: Żywy pomnik na 86. urodziny Jana Pawła II

W 86. rocznicę urodzin Jana Pawła II, przypadającą 18 maja, przy największej w kraju świątyni, bazylice Najświętszej Maryi Panny w Licheniu zostanie uroczyście posadzony dąb, który wyrósł z żołędzi poświęconych dwa lata temu przez papieża Polaka.

"To będzie żywy pomnik ku czci Jana Pawła II. Drzewko będzie rosło przy alejce prowadzącej do bazyliki, tak aby wszyscy zdążający tam pielgrzymi mogli je zobaczyć. Obok zostanie umieszczony 150-kilogramowy głaz z tablicą pamiątkową" - powiedział w środę PAP przełożony Domu Zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów, gospodarzy licheńskiego sanktuarium, ks. Wojciech Sokołowski.

Dodał, że sadzenie dębu poprzedzi w bazylice uroczysta msza święta, którą w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II odprawi w południe biskup senior Bronisław Dembowski.
REKLAMA Czytaj dalej

" Sadzonkę papieskiego dębu wyhodowano z żołędzi pochodzących z najstarszego w Polsce dębu +Chrobry+. Zebrano je w 2003 roku a rok później zostały poświęcone przez Jana Pawła II podczas audiencji w Watykanie, w której uczestniczyli polscy leśnicy. Z tych nasion w szkółce leśnej na Śląsku wyhodowano sadzonki, które później rozdano nadleśnictwom. Ta jedyna, jaką dostało Nadleśnictwo Konin, została przez nie ofiarowana licheńskiemu sanktuarium" - wyjaśniła Aneta Kwiatkowska z sanktuaryjnego biura prasowego.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu to jedno z miejsc, które podczas swej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 roku odwiedził Jan Paweł II. Papież pobłogosławił wówczas, będącą jeszcze w budowie, bazylikę.

Pięć lat później, kiedy gotowy kościół uroczyście święcono, Jan Paweł II w telegramie przesłanym z tej okazji na ręce ordynariusza diecezji włocławskiej, biskupa Wiesława Meringa, napisał m.in.: "Kiedy w roku 1999 dane mi było nawiedzić Licheń, patrzyłem na tę ogromną budowlę z myślą, że jej architektoniczny rozmach jest wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna. Wiem też, że w tym samym duchu Biskupi polscy uznali tę nową świątynię za wotum narodu polskiego na nowe milenium chrześcijaństwa. Modlę się, aby ta wiara i miłość stale rosły w sercach licheńskich pielgrzymów i wszystkich Polaków".

Źródło: PAP