Jesion - rodzina oliwkowate

Gatunki: znanych jest około 65 gatunków jesionu, w tym popularne u nas jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) i jego odmiana jednolistna, jesion pensylwański (Fraxinus pennsylvanica) oraz rzadziej jesion mannowy (Fraxinus ornus). Oraz bardzo sporadycznie spotykane: jesion amerykański (Fraxinus americana), jesion mandżurski (Fraxinus mandshurica), jesion aksamitny (Fraxinus velutina), Fraxinus nigra, jesion wąskolistny (Fraxinus angustifolia), jesion oregoński (Fraxinus oregona), jesion kutnerowaty (Fraxinus profunda), jesion chiński.Jesion mannowy (Fraxinus ornus)

Jesion mannowy liśćJesion mannowy okwiatJesion mannowy zielone owoceJesion mannowy liść
Jesion mannowy liść
Jesion mannowy okwiat
Jesion mannowy zielone owoce
Jesion mannowy liść


Cechy: Wysokość do 15 metrów. Bardzo dekoracyjne drzewo - kwiatostany tworzą kremowe wiechy.

Rozmaitości: Nazwa jego pochodzi od soku wydzielanego z uszkodzonych pędów, który krzepnąc tworzy tzw. mannę mającą zastosowanie w medycynie (właściwości przeczyszczające).

Pochodzenie: Południowa i zachodnia Europa oraz Azja Mniejsza.

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie.

- Zdjęcia jesionu mannowego -


^ do góry ^

Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) Gatunek rodzimy

Jesion wyniosły pąk Jesion wyniosły pąk Jesion wyniosły kwiat Jesion wyniosły rozwój liścia
Jesion wyniosły pąk zimą
Jesion wyniosły pąk wiosną
Jesion wyniosły kwiaty
Jesion wyniosły rozwój liścia


Jesion wyniosły gałązka wczesną wiosną Jesion wyniosły liść Jesion wyniosły owoce latem Jesion wyniosły owoce jesienią
Jesion wyniosły pierwsze liście
Jesion wyniosły liść
Jesion wyniosły owoce
Jesion wyniosły owoce jesienią


Jesion wyniosły

Jesion wyniosły kora

Cechy: Drzewo osiąga wysokość do 40 metrów. Zimą na gałęziach znajdują się czarne pąki ustawione nakrzyżlegle. Pień prosty, pokryty szarą matową korą, początkowo gładką a później porysowaną falistymi rysami. Liście naprzeciwległe, złożone, nieparzystopierzaste o ogonkach do 15 cm długości, składają się z 7-13 lancetowatych listków krótkoogonkowych, zaostrzonych o brzegach piłkowanych do 10 cm. Listek szczytowy ma dłuższy ogonek. Z wierzchu świeżozielone, od spodu jaśniejsze, na głównych nerwach lekko owłosione. W czasie rozwoju czerwonawobrązowe a na jesieni żółtawozielone. Bardzo często jednak liście na jesieni spadają z drzewa jeszcze zielone. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści, zebrane w niepozorne wiechy. Owoc to długie nasienie i otoczka znajdujące się w długim lancetowatym, zaostrzonym jasnobrązowym skrzydle.

Rozmaitości: Najstarszy i największy jesion rośnie na Kaszubach w miejscowości Motarzyno, gm. Dębica Kaszubska. Wiek 404 lata, obwód 715 cm, średnica pierśnicy 227,5 cm, wysokość 28 m. Najwyższy jesion wyniosły rośnie w Wetlinie i ma 31 metrów wysokości oraz 615 cm obwodu. Średnia żywotność jesionu to 200 lat. Jest jednym z najstarszych drzew na Ziemi.

W górach sadzi się jesiony wyniosłe celem osłony przed dużym wiatrem. Często jest też wykorzystywany do obsadzania pobocza dróg.

Jesion wyniosły skan liścia

Jesion wyniosły skan liścia

Jasne drewno jest cenione w stolarstwie - stosowany na parkiety. Używane również do wyrobu sprzętu sportowego i szczebli drabin.

Jesion jest też rośliną leczniczą. Ma działanie żółciopędne i moczopędne. Napary z liści używano jako środka przeczyszczającego i poprawiającego przemianę materii, a także do leczenia reumatyzmu.

Nasiona jesionu są przysmakiem dla papug i innego ptactwa - można wieszać całe gałązki z nasionami zbierając je od jesieni aż po późną zimę.

Drzewa podobne: Początkowy miłośnik drzew może go pomylić z jesionem pensylwańskim ze względu na niemal identyczne owoce i korę. Jednak jesion wyniosły ma węższe listki a na jesieni nie przebarwia się tak na żółto jak jesion pensylwański.

Pochodzenie: Europa, Kaukaz.

Lokalizacja: Żyrardów, skwer przy Św. Jana.

- Zdjęcia jesionu wyniosłego -


^ do góry ^

Jesion wyniosły odmiana jednolistna (Fraxinus excelsior monophylla)

Jesion wyniosły jednolistny gałązka
Jesion wyniosły jednolistny owoce
Jesion wyniosły jednolistny liść

Jesion wyniosły jednolistny kora

Cechy: Odmiana jednolistna jesionu wyniosłego to osiągające 20-25m wysokości drzewo z prostym pniem. Korona regularnie stożkowa, luźna, szerokości ok. 10m. Gałęzie wzniesione. Liście długości 14-18cm, składające się przeważnie tylko z powiększonego listka szczytowego, u nasady zaokrąglonego. Niekiedy poniżej znajduje się jeszcze jedna para małych listków. Brzegi nieregularnie ząbkowane.

Rozmaitości: Na pierwszy rzut oka bardzo podobny do niektórych jarzębów. Jednak charakterystyczne owoce szybko uzmysławiają, iż mamy do czynienia z jesionem.

Pochodzenie: Powstała w naturze mutacja genowa jesionu o liściach pierzastych.

Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki ul. Bałtycka, Warszawa ul. Tyniecka, ul. Kłopotowskiego.


Jesion - strona druga

- Drzewa Polski - Atlas drzew -