Klon - rodzina klonowate


^ do góry ^

Klon hondoański (Acer capillipes)

Klon hondoański kora

Cechy: Klon hondoański to drzewo dorastające do 20 metrów wysokości. Kora szara ozdobiona w spękaniach zielonymi i białymi paskami. Pędy gładkie bądź matowe, zielonawe, początkowo z białawym nalotem. Starsze pędy pokryte białymi krążkami na zielonym tle. Liście 3-klapowe do 15 cm długości. Brzeg liścia nierówno piłkowany. Górna strona liścia ciemnozielona z głównym nerwem koloru czerwonawego. Spodnia bladozielona. Jesienią liście przebarwiają się na kolor ciemnoczerwony i karminowy. Kwiaty bladożółte bądź zielonkawe.

Rozmaitości: Kwitnie w maju.

Lokalizacja: Ogród Botaniczny w Warszawie.

Pochodzenie: Japonia.^ do góry ^

Klon zwyczajny, pospolity (Acer platanoides) Gatunek rodzimy

Cechy: Klon pospolity zwany zwyczajnym to drzewo do 30 m wysokości. Korona regularna i szeroka. Liście duże, długoogonkowe, 5 lub 7 klapowe z ostrymi ząbkami. Kolor żywo zielony na jesienie przebarwia się na żółto, czerwono i brązowawo. Kwiaty żółtawozielone umieszczone w baldachogronach. Skrzydlaki szeroko rozwarte do 5 cm długości.

Rozmaitości: Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści, na przełomie kwietnia i maja. W Polsce najpospolitszy ze wszystkich klonów. Łatwo rozmnaża się z nasion. Bardzo małe wymagania glebowe. Kwiaty bardzo miododajne. Bardzo cenne drzewo do zadrzewień parkowych bądź przydrożnych.

Lokalizacja: Żyrardów, skwer przy ul. Opolskiej.

Pochodzenie: Europa, Kaukaz.

- Zdjęcia klonu zwyczajnego -


^ do góry ^

Klon polny, paklon (Acer campestre) Gatunek rodzimy


Klon polny

Klon polny kora

Cechy: Klon polny to drzewo wysokości do 25 metrów. Kora delikatnie spękana. Liście głównie 3-klapowe choć czasami 5-klapowe. Liście ciemnozielone na jesieni przebarwiają się na żółto. Ogonki liściowe zawierają sok mleczny. Kwiaty zielonkawe i niepozorne, zebrane w baldachogronach. Ukazują się po rozwoju liści. Skrzydlaki ustawione pod kątem 180 stopni.

Rozmaitości: W Polsce popularny poza górami i Suwalszczyzną. Odporny na choroby i szkodniki.

Lokalizacja zdjęcia: Żyrardów, ul. Jaktorowska, Warszawa Park Dreszera, Milanówek okolice dworca PKP.

Pochodzenie: Europa Środkowa i Południowa, Kaukaz, Azja Mniejsza.

Klon polny

Klon polny skan jesiennego liścia

^ do góry ^

- Zdjęcia klonu polnego -Klon tatarski (Acer tataricum)

Klon tatarski

Klon tatarski kora

Cechy: Klon tatarski to małe drzewo - wysokości do 10 metrów. Kora szara. Liście bardzo zmienne do 10 cm długości. Jajowate, zaokrąglone lub sercowate u nasady. Na brzegu podwójnie piłkowane ale nieregularnie. Czasami za słabo zaznaczonymi klapami. Liście owłosione - starsze nagie - koloru zielonego. Na jesieni przebarwiają się na żółto bądź czerwono. Kwiaty pacznące, zielonawe i białe w wyprostowanych wiechach. Skrzydlaki ustawione równolegle, czasami nawet nachodzą na siebie. Koloru zielonawego, następnie czerwone a po dojrzeniu brązowe.

Rozmaitości: Kwiaty pojwiają się po rozwoju liści na przełomie maja i czerwca. Skrzydlaki wiszą aż do wiosny. Wytrzymały na susze i mrozy. Dobrze znosi cięcie - można go stosować na żywopłoty. Rozmnaża się z nasion.

Bardzo długo nie miałem pewności co do identyfikacji tego klonu. Widniał on jako "nierozpoznane 14" i dzięki pomocy internautów został całkowicie zidentyfikowany.

Lokalizacja: Żyrardów ul. Limanowskiego, Opolska, Mireckiego.

Pochodzenie: Pd.-Wsch. Europa, Turcja.

- Zdjęcia klonu tatarskiego -


^ do góry ^

« Klony strona poprzednia                     Klony strona następna »

- Drzewa Polski - Atlas drzew -