Klon - rodzina klonowate


Klon Forresta (Acer pectinatum)

klon Forresta pędyklon Forresta listek
Klon Forresta
pędy
Klon Forresta
pierwsze listki


klon Forresta

Klon Forresta kora

Cechy: Klon Forresta to jeden z piękniejszych klonów ze względu na barwy i paski kory. Drzewo osiąga kilka metrów wysokości, najczęsciej do 5-6 metrów. Często - nie przycinane - rośnie w formie krzewiastej. Liście początkowo jasnozielone i błyszczące, następnie zielonawe a jesienią przybierają kolory żółtawe. Kwiaty małe, żółte w długich, zwisających gronach. Kora zielonawa z białymi paskami. Z wiekiem na korze klona Forresta pojawiają się brązowo-białe plamy - pęknięcia kształtem przypominające romby, co dodatkowo wzbogaca urok tego pięknego drzewa. Plamy te mogą być pomocne w rozpoznaniu tego gatunku drzewa.

Rozmaitości:

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie.

Pochodzenie: Chiny

^ do góry ^

Klon okrągłolistny (Acer circinatum)

klon okrągłolistny listki klon okrągłolistny kwiaty
Klon okrągłolistny
młode listki
Klon okrągłolistny
kwiaty


Cechy: Klon okrągłolistny to małe drzewo - w Polsce do 8 metrów a generalnie w cieplejszych krajach do 18 metrów wysokości. Liście intensywnie zielone, okrągłe, o średnicy do 12 cm, 7-9 klapowe, o okrągłym zarysie, co ma odzwierciedlenie w nazwie drzewa. Liście jesienią przebarwiają się w barwy pomarańczy i czerwieni. Kwiaty drobne o białych płatkach korony i czerwonawych działkach kielicha, zebrane w zwisające kwiatostany. Skrzydlaki czerwonawe o szeroko rozchylonych skrzydłach. Kora niezbyt atrakcyjna, w miarę gładka, szarawozielona z licznymi ciemniejszymi grudkami - plamkami.

Rozmaitości: Generalnie mrozoodporny.

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie.

Pochodzenie: Ameryka Północna

^ do góry ^

Klon mandżurski (Acer mandshuricum)

klon mandżurski liść klon mandżurski owoc
Klon mandżurski liść
Klon mandżurski owoc


Klon mandżurski

Klon mandżurski

Cechy: Klon mandżurski to drzewo do 7 metrów wysokości. Kora ciemna bez charakterystycznych przebarwień. Liście zielone, złożone, trójklapowe z długimi, czerwonymi ogonkami. Przypominają tropy głuszca. Długość liścia do 12 cm. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono. Skrzydlaki dość duże, pod kątem ok. 60 stopni.

Rozmaitości: Mrozoodporny. Pięknie wygląda jesienią.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.

Pochodzenie: Mandżuria, Korea.

- Zdjęcia klonu mandżurskiego -

^ do góry ^

« Klony strona poprzednia                     Klony strona następna »

- Drzewa Polski - Atlas drzew -