Magnolia - rodzina magnoliowate

Gatunki magnolii: znanych jest ok. 70 gatunków na świecie, a w Polsce w parkach można spotkać głównie - magnolia pośrednia. W kolekcjach przydomowych i arboretach widuje się następujące magnolie: magnolia drzewiasta, magnolia gwiaździsta, magnolia japońska, magnolia parasolowata, magnolia szerokolistna, magnolia wierzbolistna, magnolia liliowa, magnolia purpurowa, magnolia brooklińska, magnolia Susan, magnolia Galaxy, magnolia Genie, magnolia Siebolda, magnolia Wilsona, magnolia naga.


Magnolia drzewiasta (Magnolia acuminata)

Magnolia drzewiasta kora

Cechy: Magnolia drzewiasta to drzewo wysokości do 20 m (w USA do 30 m), o szerokiej koronie. Pień prosty, pokryty drobno spękana korowiną. Pędy nagie lub w młodości słabo owłosione, czerwonobrązowe, połyskujące. Liście eliptyczne, długości do 20 cm, na wierzchołku krótko zaopatrzone, z wierzchu ciemnozielone, od spodu jaśniejsze i miękko owłosione, na jesienie brązowo lub żółte. Kwiaty zielonkawożółte, długości do 5 cm, mało widoczne wśród liści, o wąskich, skupionych płatkach i na zewnątrz odgiętych, krótkich działkach. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Owocostany koralowoczerwone, walcowate, w naszych warunkach zwykle słabo wykształcone, tylko nieliczne z pełnymi owocami.

Rozmaitości: Magnolia ta sprowadzona została do Europy na początku XVIII wieku. W parkach spotykana stosunkowo rzadko. Odznacza się dużą wytrzymałością na niskie temperatury. Starsze drzewa nie przemarzają u nas nawet podczas bardzo surowych zim. Piękne okazy spotyka się w starych parkach w zachodniej Polsce. Bardzo oryginalne drzewo o dużych liściach. Polecana do dużych parków. Brak nasion i wolny wzrost młodości są głównie przeszkodą w rozpowszechnianiu tego cennego drzewa.

Udowodniono, że można zwiększyć odporność młodych magnolii na działanie mrozu. Wystarczy spryskać ja Alarem w stężeniu 0,4%-0,7% lub Ethrelem 0,1% oraz podlewać chlorkiem chlorocholiny (CCC) w stężeniu 1,2%-1,5%.

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie.

Pochodzenie: Wschodnie tereny Stanów Zjednoczonych od Nowego Jorku do Georgii, na zachód po Arkansas i Illinolis.

^ do góry ^

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata)


Magnolia gwiaździsta kora

Cechy: Magnolia gwiaździsta to małe drzewo, wysokości do 3 m. Liście do 10 cm długości, odwrotnie jajowate, węższe i bardziej wydłużone niż u Magnolii japońskiej. To u nas najwcześniej kwitnąca magnolia. Kwitnienie zaczyna już pod koniec marca i na początku kwietnia. Z tego powodu często jest uszkadzana przez wiosenne przymrozki.

Rozmaitości: Wiele gatunków magnolii można rozmnażać z nasion, nie jest to jednak zabieg łatwy. Nasiona należy zrywać dopiero wtedy, gdy przypominające szyszki owoce zaczynają pękać. Nasiona otoczone są najczęściej czerwonymi lub brązowymi, twardymi osnówkami. Nasiona przez kilka dni trzeba moczyć w letniej wodzie. Gdy osnówki zaczną odchodzić od łupin, trzeba usunąć je szczotką lub włożyć do woreczka z szorstkiego płótna i trzeć nasiona tkaniną. Oczyszczone z osnówek nasiona należy opłukać, włożyć do skrzynki wypełnionej mieszaniną wilgotnego piasku i torfu, po czym dokładnie wymieszać. Następnie na 3-4 miesiące trzeba ustawić je w miejscu o temperaturze około 5°C, aby dojrzały (zarodek w nasionach zebranych prosto z drzewa nie jest jeszcze w pełni ukształtowany). Nasiona możemy włożyć do plastikowych torebek i umieścić w lodówce, ale musimy wtedy pamiętać, aby raz na tydzień otwierać torebki i w ten sposób dostarczać dojrzewającym nasionom świeżego powietrza (taki zabieg przetrzymywania nasion w wilgotnym i przewiewnym środowisku o temperaturze 1-10°C, powodujący przerwanie stanu spoczynku zarodka, nazywamy stratyfikacją).

Wiosną nasiona siejemy w inspekcie lub do gruntu. Powinny wzejść po 4-6 tygodniach. Młode rośliny przykrywamy na zimę liśćmi lub świerkowymi gałęziami. Nasiona, które zostały posiane do gruntu bez wcześniejszego przygotowania i nie wzeszły, mogą wykiełkować w następnym roku, gdyż leżąc przez zimę w ziemi, przejdą potrzebny im do rozwoju okres chłodu.

Lokalizacja: Arboretum w Powsinie i w Rogowie. Ogród Botaniczny w Warszawie.

Pochodzenie: Japonia.

- Zdjęcia magnolii gwiaździstej -

^ do góry ^

Magnolia japońska (Magnolia kobus)

Magnolia japońska pręcikiMagnolia japońska kwiatmagnolia japońska kwiat
magnolia japońska liśćmagnolia japońska zielony owoc

magnolia japońska

Magnolia japońska

magnolia japońska kora

Magnolia japońska kora

Cechy: Drzewo wysokości do 10 metrów. Pędy nagie - zielonkawe. Liście u nasady klinowate, na wierzchołku zaostrzone, krótkoogonkowe, odwrotnie jajowate, do 10 cm długości. Jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty białe do 15 cm średnicy, o 6-9 rozchylonych płatkach. Owoce silnie poskręcane, czerwonawe do 12 cm długości.

Rozmaitości: U starych egzemplarzy dolne gałęzie pokładają się na ziemi, ukorzeniają się i dają początek nowym okazom. Nie wymaga żyznych gleb, szybko rośnie ale późno wchodzi w okres kwitnienia. Odporna na mrozy.

Lokalizacja: Arboretum w Rogowie.

Pochodzenie: Japonia.

- Zdjęcia magnolii japońskiej -

^ do góry ^

Magnolia strona 2

- Drzewa Polski - Atlas drzew -