Arboretum Leśne im. Stefana Białoboka w Stradomii przy Nadleśnictwie Syców położone jest na terenie Wzgórz Trzebnickich. Jest to jeden z największych w Polsce ogrodów botanicznych. Można tu podziwiać kolekcję roślin wysokogórskich, roślin wodnych i chronionych oraz szkółkę drzew leśnych i roślin obcego pochodzenia. Cały obszar ma powierzchnię 650 hektarów, tylko część jest udostępniona dla zwiedzających. Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka powstało na bazie szkółki leśnej, by z czasem przekształcić się w prawdziwy kompleks kultury leśnej z oazami wyciszenia i spokoju.
Do głównych zadań arboretum należy między innymi:
W arboretum można podziwić 1800 gatunków i odmian drzew, krzewów i krzewinek, w tym cenne kolekcje 50 sosen (jedna z największych w Polsce), 150 odmian rododendronów, 80 azalii, 60 świerków, 50 pierisa, 50 jałowców, 30 żarnowców, 20 jodeł, 20 brzóz, 35 buków, 15 olsz, 10 dębów, traw ozdobnych, magnolii, dereni, funkii, piwonii, liliowców, kosaćców, roślin wodnych, osobliwości roślinnych, zagajnik brzóz białowieskich. Stanowią one materiał mateczny do ewentualnej produkcji sadzonek. Rośliny wyglądają tak, jakby żyły w swoim naturalnym środowisku na wysokiej łące wśród wysokiego starodrzewu.
Jedną a atrakcji w arboretum jest alpiniarium, w którym urządzono prawdziwie górską przestrzeń, wraz z górskim potokiem i małym wodospadem. Podziwiać możemy liczne stawy z towarzyszącymi im mostkami i kładkami. Ponadto znajduje się tu również tzw. zielona szkoła, będąca punktem organizacyjnym i ekspozycyjnym sezonowych wystaw zbiorów przyrodniczych np. owadów lub roślin oraz ekspozycji fotograficznych. Arboretum bierze udział w ogólnopolskim programie zachowania zasobów genowych drzew leśnych. Szkoła prowadzi lekcje przyrody, konferencje i spotkania przyrodników.
W kasie arboretum można nabyć mapę z trasami, kolekcjami i atrakcjami. Bardzo przydatna za względu na duży obszar do zwiedzania w którym poprostu można się zgubić. Proponowane są trzy trasy zwiedzania: czerwona 2,8 km, niebieska 1,2 km oraz czarna 1,5 km. Czerwona i niebieska trasa wychodzą spod kas. Czarna stanowi przedłużenie czerwonej trasy i zakręca pętlą wokół dużego stawu. Trasy w terenie są oznaczone słupkami z namalowanymi paskami odpowiadającymi kolorom szlaków.
Odwiedziłem to arboretum w 2010 roku jeszcze w fazie początkowego rozwoju. Zapewne od tego czasu wiele się zmieniło. Pamiętam, że wiele drzew było nieoznaczoych, brakowało tablicek, panował delikatny nieład. Pamiętać jednak należy, że jest to arboretum leśne i najważniejsze jest zachowanie naturalizmu takich miejsc. Arboretum było dobrze oznaczone. Na miejscu parking.