O ATLASIE:


Od autora

Definicja drzewa

Aktualizacje zdjęć

CIEKAWOSTKI:


Wzrost drzew

Mszyca świerkowa

Kornik drukarz

Najwyższe drzewa

Co barwi liście drzew

Jesień rozszyfrowana

Kora w roli głównej

Drzewa ekspansywne

Dendro-geomorfologia

Opiętek dwuplamkowy

Szrotówek kasztanowcowiaczek

Co zawdzięczamy zieleni?

Iglaste dinozaury

Kod genetyczny topoli

O atlasie drzew, czyli od autora

...Mnie ta ziemia od innych droższa,
ani chcę, ani umiem stąd odejść,
tutaj Wisłą, wiatrami Mazowsza
przeszumiało mi dzieciństwo i młodość.
W moim oknie pole i topole,
i ja wiem, że to właśnie - Polska...

Nigdzie w polskim internecie nie znalazłem dobrej jakości zdjęć drzew rosnących na terenie kraju. Chodzi mi o szczegółowe zdjęcia przedstawiające drzewa w różnych porach roku i fazach rozwoju. Witryna ta ma za zadanie uzupełnienie tej luki. Będzie to szczegółowy przewodnik po drzewach, które można spotkać w całej Polsce. Zdjęcia wszystkich gatunków drzew w tym katalogu zostały zamieszczone w celu prostej identyfikacji i możliwości rozpoznania drzew w terenie.  Wszystkie zaprezentowane i opisane gatunki drzew zostały zilustrowane fotografiami. Zdjęcia nie są komputerowo modyfikowane aby nie utrudniać identyfikacji. Przedstawiłem wygląd wszystkich części drzewa: korę, liście, kwiaty, owoce, nasiona.  Jednym słowem to atlas drzew Polski służący rozpoznawaniu gatunków dla każdego. Zarówno dla tych, co projektują ogrody, parki czy ogródki przydomowe.  Ale także dla dendrologów, miłośników przyrody, czy dla uczniów tworzących zielnik. Dla tych, którzy chcą wiedzieć, jakie drzewa nas otaczają i jak się nazywają.

Witryna dnia PC World Komputer

Każdy zaprezentowany gatunek w tym atlasie posiada nazwę polską i łacińską. Zamieściłem jego krótki opis w rozdziale cechy, jego pochodzenie, lokalizację, czyli miejsce gdzie zrobiłem zdjęcia, bądź spotkałem dany gatunek, czy odmianę, oraz ciekawostki o wymaganiach glebowych, klimatycznych, wpływie zanieczyszczenia środowiska na jego rozwój, czy zastosowaniu w ziołolecznictwie, czy też porady dla projektujących ogrody. Jednym słowem rozmaitości i ciekawostki. Ostatnim pomysłem jest zamieszczanie skanów liści gatunków drzew i w wolnej chwili takowe skany będę dodawał i prezentował.

Robert Sadowski

Wszystkie opublikowane w Atlasie zdjęcia są mojego autorstwa i zostały zrobione głównie w Żyrardowie i okolicach. Na początku był to tylko mój rodzinny Żyrardów ale chęć posiadania wszystkich gatunków w kolekcji zachęciła mnie do podróży po Polsce do okolicznych parków, ogrodów czy arboretów. Wszystkich zainteresowanych pozyskaniem dobrej jakości zdjęć określonych gatunków drzew proszę o kontakt. Jakiekolwiek wykorzystywanie czy publikowanie zdjęć z serwisu bez mojej wiedzy i zgody jest zabronione.

Kilku gatunków drzew dotychczas nie rozszyfrowałem i zwracam się z prośbą o pomoc do wszystkich przyrodników, biologów i dendrologów w ich nazewnictwie. Wszystkie te nieznane mi gatunki znajdą się w sekcji "Nierozpoznane".

Pragnę jeszcze w tym miejscu podziękować żonie za pomoc w powstawaniu tego katalogu i cierpliwość :-).

A teraz już zapraszam do oglądania mojego Atlasu Drzew,
Robert Sadowski

logotyp drzewapolski.pl

-  O autorze  -  Kontakt  -