Arboretum (z łaciny miejsce zadrzewione, plantacja drzew; arbor = drzewo) to teren uprawy drzew i krzewów (specjalistyczny ogród botaniczny) do celów naukowo-badawczych (np. w zakresie ekologii, aklimatyzacji, hodowli) bądź teren kolekcji gromadzącej najczęściej obce gatunki drzew i krzewów. Arboreta wchodzą w skład ogrodów botanicznych lub istnieją jako obiekty samodzielne. Najstarszym i najbardziej znanym w Polsce arboretum jest arboretum w Kórniku koło Poznania. Od 1975 roku podlega Instytutowi Dendrologii PAN.
W tym miejscu będę zbierał informacje o arboretach w Polsce. Trochę teorii i zdjęć z miejsc, które odwiedziłem osobiście. Na początek mapa naszych arboretów, a poniżej linki do moich fotorelacji z wycieczek do arboretów.
Poniżej przedstawione zostały szczegółowe dane o arboretach w Polsce. Zamieszczona mapa będzie aktualizowana w miarę nowych informacji na temat kolejnych istniejących i powstających arboretów w naszym kraju.
Źródło: Mapa powstała na podstawie mapy prof. Jerzego Tumiłowicza.
Legenda:
Do tej listy dochodzą jeszcze małe arboreta utworzone, jako sekcje w ogrodach botanicznych (najczęściej w dużych miastach). Wymienić tu trzeba Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Ogród Botaniczny w Kielcach, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Łódzki Ogród Botaniczny, Ogród Botaniczny w Niegoszczy, Ogród Botaniczny UW w Warszawie, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu oraz Park w Żelazowej Woli nieposiadający co prawda statusu ani arboretum, ani ogrodu botanicznego, ale z kolekcją dużej liczby taksonów drzew.
Zapraszam do lektury i oglądania zdjęć. Kolejne arboreta wkrótce.