Kupując rośliny, rzadko kiedy wpadamy na pomysł by zapytać, czy wybrany przez nas gatunek jest ekspansywny. A warto wiedzieć, że niektóre rośliny sprzedawane jako małe, niewinnie wyglądające drzewka lub krzewy, mogą w ciągu zaledwie kilku sezonów opanować całą działkę.
Lepiej nie drażnić korzeni sumaka octowca, gdyż w przeciwnym razie zemści się okrutnie - zacznie rozprzestrzeniać się po całym terenie. Sumak jest niskim drzewem o rozłożystej koronie, dorastającym zaledwie do 5-6 metrów wysokości. Zdobią go liście złożone, u odmiany Dissecta głęboko powcinane, bajecznie przebarwiające się jesienią. Ozdobne są także owocostany, pozostające na drzewie przez zimę. Ponieważ sumak ma bardzo małe wymagania glebowe i osiąga niewielką wysokość, bywa polecany do małych ogrodów. Trzeba jednak pamiętać, że gdy tylko korzenie sumaka zostaną uszkodzone, np. podczas prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, niemal zawsze wytwarza on odrosty. Odrostów może być tak wiele, że w ciągu 2-3 sezonów będziemy mieć mały las sumaków. Dlatego polecam sadzić tę roślinę w miejscu, gdzie nie jest ona narażona na mechaniczne uszkodzenia korzeni, np. na trawniku. Gdyby nawet samoistnie pojawiły się odrosty, wówczas regularne koszenie trawy załatwi sprawę.
Z większym problemem możemy mieć do czynienia, gdy nasz ulubiony sumak rośnie w miejscu bądź blisko miejsca intensywnie uprawianego. Wycinanie czy próba wyrównania nie przynosi zwykle zamierzonego skutku, dlatego w takim wypadku jedyna skuteczna metodą pozostaje użycie herbicydu kontaktowego, np. Reglone lub Basta. Wystarczy opryskać nim niepożądane odrosty. Nie wolno do tego celu używać herbicydów systemicznych, takich jak Roundup, gdyż odrosty są połączone z rośliną mateczna i wówczas taki herbicyd może zniszczyć wszystkie sumaki w ogrodzie.
Pośród uprawianych w Polsce drzew gatunkiem chętnie wytwarzającym odrosty korzeniowe jest bożodrzew gruczołkowaty - drzewo dorastające do 30 m wysokości. Roślina ma podobnie jak sumak nieco egzotyczny wygląd, dzięki długim pierzastym liściom, szczególnie okazałym u młodych egzemplarzy.
Natomiast dosyć rzadko u nas spotykana aralia wyniosła, zwana tez japońską, ma zdolność do wytwarzania odrostów pędowych nawet w odległości kilku metrów od rośliny matecznej.
O ile liczba ekspansywnych gatunków drzew uprawianych w ogrodach i ogródkach nie jest zbyt duża, o tyle wśród krzewów można znaleźć znacznie więcej takich gatunków. Pamiętajmy też, że niektóre "małe" iglaki kupowane w szkółce, czy sklepie ogrodniczym, mogą po kilku latach osiągnąć całkiem spore i raczej niezaplanowane rozmiary. Szczególnie szybko rozrastającymi się i zajmującymi dużo miejsca są odmiany jałowca pośredniego oraz jałowca wirginijskiego.
Źródło: Grzegorz Falkowski, Działkowiec, I 2006