Choina - rodzina sosnowate

Gatunki choiny: znamy 10 gatunków tych drzew o nie opadających na zimę igłach. W Polsce napotkać można choinę kanadyjską, choinę karolińską i choinę różnoigłową. Po za tym w Europie występuje jeszcze choina zachodnia, choina Siebolda.


Choina kanadyjska (Tsuga canadensis)

Choina kanadyjska gałązkaChoina kanadyjska igły
Choina kanadyjska: gałązka i igły

Cechy drzewa: Choina kanadyjska to drzewo do 20 metrów wysokości. W swojej ojczyźnie osiąga nawet 30 metrów. Korona raczej nie regularna. Wierzchołek drzewa jest cienki, przechylony ku dołowi. Pędy jednoroczne cienkie, żółtawobrązowe i owłosione.
Liście. Igły choiny kanadyjskiej mają do 2 cm długości i 2 mm szerokości, zwężają się ku wierzchołkowi. Na szczycie są zaokrąglone, z wierzchu zielone i błyszczące, a od spodu z 2 białymi pasami woskowego nalotu. Ustawione są na gałązkach płasko i grzebieniasto. Na szczycie pędu igły sterczą ku górze i skierowane są ku wierzchołkowi pokazując spodnią stronę.
Szyszki. Kwiatostany męskie zółte, a żeńskie zielonawe. Dojrzewając wykształcają małe, 2,5 cm szerokości, brązowe, zwisające, osadzone pojedynczo szyszki.

Pochodzenie: Wschodnia część USA i Kanady.

Choina kanadyjska koraChoina kanadyjska szyszka
Choina kanadyjska: kora i szyszka

Rozmaitości: Choina kanadyjska wytrzymała jest na mrozy ale bardzo wrażliwa na suszę. Wymaga żyznych gleb. Na terenach wilgotnych nadaje się na żywopłoty, gdyż dobrze znosi przycinanie.

Choina kanadyjska dojrzała szyszkaChoina kanadyjska szyszki
Choina kanadyjska: dojrzała szyszka i szyszki

Drzewa podobne: Wszystkie choiny są na pierwsy rzut oka bardzo podobne do siebie.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie i w Rogowie.


- Zdjęcia choiny kanadyjskiej -


- Drzewa Polski - Atlas drzew -