Cechy drzewa:
Czeremcha wirginijska to drzewo lub duży krzewem liściastym rosnący do kilku metrów wysokości. Zazwyczaj nie przekracza 6-8 metrów wysokości i 5 metrów szerokości. Często wytwarza kilka krótkich, wykrzywionych pni. Gałęzie wyrastają od samego dołu. Daje liczne odrosty korzeniowe. Korona stożkowata, dość luźna. Pędy z jasnymi przetchlinkami, długie, smukłe, delikatnie przewisające, szczególnie podczas kwitnienia i owocowania.
Liście. Blaszki liściowe eliptyczne, do 12 cm długości, u podstawy zaokrąglone, na szczycie zaostrzone. Brzeg liścia delikatnie ząbkowany. Pierwsze liscie soczysto zielone, a zaraz po kwitnieniu zaczynają się przebarwiać. Ciemnieją, robią się dwubarwne, a następnie purpurowo-fioletowe. Utrzymują tę barwę aż do końca sezonu wegetacyjnego. Dojrzałe liście są grube, skórzaste, z wierzchu błyszczące, pod spodem zielono-matowe. Często na drzewie można spotkać dwa rodzaje liści - jeszcze zielone i już purpurowe. Jesienią liście delikatnie przebarwiają się na purpurowo-czerwono-szkarłatne tony.
Kwitnienie. Kwitnie od połowy aż pod koniec maja.
Kwiaty. Małe, białe, drobne, pachnące zebrane w obfite, groniaste, sztywne kwiatostany.
Owoce. Owoce to dość duże kuliste jagody (największe ze wszystkich czeremch spotykanych w Polsce) o średnicy ponad 1 cm, zebrane w zwisające owocostany, Początkowo zielone, jasnoczerwone, później ciemnieją i czernieją. Dojrzewają latem, a potem są chętnie zjadane przez ptaki. Jadalne, ale cierpkie w smaku - nadają się na przetwory i nalewki.
Pochodzenie: Ameryka Północna.
Rozmaitości: Czasami spotyka się jej mieszańce z czeremchą amerykańską i czeremchą zwyczajną. W Polsce spotykana głównie w postaci odmiany 'Shubert' o liściach zmieniających barwę w sezonie, która powstała w kanadyjskiej szkółce Skinner’s Nurseries w Dropmore. Jest odporna na nasze mrozy i okresy suszy. Nie ma większych wymagań glebowych. Preferuje słoneczne stanowiska, na których liście pięknie wybarwiają się na purpurowo-fioletowe kolory.
Drzewa podobne: W okresie bez kwiatów i bez owoców przypomina purpurowolistne śliwy wiśniowe. Dopiero kwitnienie i owocowanie bardzo ułatwia identyfikację i pozwala stwierdzć, że mamy do czynienia z czeremchą.
Lokalizacja zdjęć: Żyrardów ul. Pałaca, arboretum w Rogowie.