Dławisz - rodzina dławiszowate

Gatunki dławiszu: znane jest prawie 40 gatunków tych krzewów i pnączy (rzadko prowadzonych jako drzewka), w Polsce tylko dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus).


Dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus, Celastrus articulatus)

Dławisz okrągłolistny gałązka wiosnąDławisz okrągłolistny kwiaty
Dławisz okrągłolistny: gałązka wiosną i kwiaty

Cechy drzewa: Dławisz okrągłolistny to silnie rosnący krzew, spotykany głównie w formie pnącza, dużo rzadziej jako drzewko. Pędy pokryte jasnymi przetchlinkami.

Liście. Liście zielonkawe, okrągławe, średniej wielkości do 10 cm długości. Brzeg karbowano-piłkowany, czubek liścia delikatnie zaostrzony. Jesienią pięknie przebarwiają się na kremowo-żółte tony.
Kwiaty. Kwiaty drobne, pozorne, kremowo-żółte, mało dekoracyjne, wyrastają w kwiatostanach z kącików liści. Pąki kwiatowe zielonkawe.
Kwitnienie. Dławisz kwitnie późno - na początku czerwca.
Owoce. Owoce drobne, okrągłe, pomarańczowożółte. Bardzo dekoracyjne. Składają się z okrywy i nasiona wewnątrz. Po dojrzeniu okrywy pękają na 3 części, otwierają się i odsłaniają małe, kuliste, czerwone nasiona o średnicy do 1 cm.

Pochodzenie: Daleki Wschód, Sachalin, Chiny, Japonia, Korea.

Dławisz okrągłolistny liśćDławisz okrągłolistny owoce
Dławisz okrągłolistny: liść i owoce

Rozmaitości: Dławisz jest bardzo tolerancyjny co do warunków stanowiskowych. Lepiej owocuje na stanowiskach słonecznych. Odporny na nasze mrozy. Najczęściej stosowany jako gęsto rosnące pnącze okrywowe. Kwitnie i owocuje bardzo obficie. Dławisz jest roślina dwupienną. Na naszym rynku dostępna jest owocująca żeńska odmiana 'Diana' i męska odmiana 'Hercules'. Ponieważ owoce jego są lekko trujące to w miejscach użytkowania przez dzieci zaleca się sadzenie tylko męskich odmian.

Gdybym nie spotkał drzewka, jak na zdjęciach, to pewnie dławisz nie zaistniałby w tym atlasie drzew.

Drzewa podobne: Owoce i kwiaty ma podobne do mniej znanych u nas trzmielin. Liście dość dobrze rozróżniają te rośliny, aczkolwiek mogą przypominać jednego z szakłaków.

Dławisz okrągłolistny pokrój drzewkaDławisz okrągłolistny owoce zimą
Dławisz okrągłolistny: pokrój drzewka i owoce zimą

Lokalizacja zdjęć: Żyrardów oś. Wschód, park w Radziejowicach, park w Żelazowej Woli, Park Ujazdowski w Warszawie. Dławisz w formie pnącza jest częstym gościem starszych parków.


- -

- Drzewa Polski - Atlas drzew -