Dwuskrzydlak - rodzina mydleńcowate

Gatunki dwuskrzydlaka: znane są tylko 2 gatunki tej rodziny małych drzewek. Tylko jeden - dwuskrzydlak chiński (Dipteronia sinensis) może być sadzony w Polsce. Drugi dwuskrzydlak (Dipteronia dyeriana) rośnie w południowych Chinach.


Dwuskrzydlak chiński, dipteronia chińska (Dipteronia sinensis)

Dwuskrzydlak chiński młody liśćDwuskrzydlak chiński kwiatostan
Dwuskrzydlak chiński: pierwszy liść i kwiatostan

Cechy drzewa: Dwuskrzydlak chiński jest małym drzewkiem dorastającym w Polsce do 4-5 metrów wysokości. W swojej ojczyźnie osiąga nawet 15 metrów. Drzewo rośnie bardzo powoli, wytwarza wiele pni i liczne odrośla korzeniowe.

Dwuskrzydlak chiński liśćDwuskrzydlak chiński listki
Dwuskrzydlak chiński: liść i pojedyncze listki

Liście. Liście zielone, długie do 40 cm, złożone z 7 do 15 listków. Brzeg listków grubo piłkowany. Jesienią przybierają zielono-żółte barwy.
Kwiaty. Kwiaty są bardzo małe, średnica do 2,5 mm, niepozorne. Nie mają wielkiej urody. Kolor kwiatów kremowo-zielonkawy. Kwiaty zebrane są w długie do 30 cm, wyprostowane wiechy.
Kwitnienie. Dwuskrzydlak kwitnie na początku czerwca.
Owoce. Owoce stanowią najbardziej dekoracyjną część drzewa. Rosną w postaci spłaszczonych, oskrzydlonych, podwójnych orzeszków, każdy do 3 cm średnicy. Początkowo mają czerwoną barwę z zielonym środkiem, potem zielenieją i brunatnieją jesienią, a dojrzałe rozpadają się i spadają z gałązek. Dwuskrzydlak owocuje dość obficie. Owoce zebrane się w wiechy w ktrych rosną po kilkadziesiąt sztuk.

Pochodzenie: Chiny.

Dwuskrzydlak chiński owoceDwuskrzydlak chiński gałązka
Dwuskrzydlak chiński: gałązka i owoce

Rozmaitości: Do Europy dwuskrzydlak został sprowadzony około 1900 roku. Roślina ta jednak jest jeszcze mało znana w Polsce ale warta przetestowania w przydomowych ogrodach. Nie jest do końca mrozoodporny. Młode rośliny warto okrywać w czasie ostrych przymrozków. Dipteronia jest rodzajem siostrzanym rodzaju klon Acer i w niektórych ujęciach taksonomicznych rodzaj ten włączany bywa do rodzaju klon. Dwuskrzydlak chiński lubi gleby żyzne, delikatnie wilgotne. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste.

Dwuskrzydlak chiński owoce jesieniąDwuskrzydlak chiński liść jesienią
Dwuskrzydlak chiński: liść i owoce jesienią

Drzewa podobne: Dwuskrzydlak chiński nie posiada podobnych do siebie drzew. Chociaż w stanie bez owoców nie jest łatwy do identyfikacji. Może być mylony z mniej znanymi u nas gatunkami sumaka. Owoce pozwalają na bardzo łatwe rozróżnienie tych drzew.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -




- Drzewa Polski - Atlas drzew -