Dwuskrzydlak - rodzina mydleńcowate

Gatunki dwuskrzydlaka: znane są tylko 2 gatunki tej rodziny małych drzewek. Tylko jeden - dwuskrzydlak chiński (Dipteronia sinensis) może być sadzony w Polsce. Drugi dwuskrzydlak (Dipteronia dyeriana) rośnie w południowych Chinach


Dwuskrzydlak chiński, dipteronia chińska (Dipteronia sinensis)

Cechy drzewa: Dwuskrzydlak chiński młody liśćDwuskrzydlak chiński kwiatostan Dwuskrzydlak chiński jest małym drzewkiem dorastającym w Polsce do 4-5 metrów wysokości. W swojej ojczyźnie do 15 metrów. Drzewo rośnie bardzo powoli, wytwarza wiele pni i liczne odrośla korzeniowe.

Dwuskrzydlak chiński liśćDwuskrzydlak chiński listki Liście. Liście zielone, długie do 40 cm, złożone z 7 do 15 listków. Brzeg listków grubo piłkowany. Jesienią przybierają zielono-żółte barwy.
Kwiaty. Kwiaty są bardzo małe, średnica do 2,5 mm, niepozorne. Nie mają wielkiej urody. Kolor kwiatów kremowo-zielonkawy. Kwiaty zebrane są w długie do 30 cm, wyprostowane wiechy.
Kwitnienie. Dwuskrzydlak kwitnie na początku czerwca.
Owoce. Owoce stanowią najbardziej dekoracyjną część drzewa. Rosną w postaci spłaszczonych, oskrzydlonych, podwójnych orzeszków, każdy do 3 cm średnicy. Początkowo mają czerwoną barwę z zielonym środkiem, potem zielenieją i brunatnieją jesienią, a dojrzałe rozpadają się i spadają z gałązek. Dwuskrzydlak owocuje dość obficie. Owoce zebrane się w wiechy w ktrych rosną po kilkadziesiąt sztuk.

Pochodzenie: Chiny.

Rozmaitości: Dwuskrzydlak chiński owoceDwuskrzydlak chiński gałązka Do Europy dwuskrzydlak został sprowadzony około 1900 roku. Roślina ta jednak jest jeszcze mało znana w Polsce ale warta przetestowania w przydomowych ogrodach. Nie jest do końca mrozoodporny. Młode rośliny warto okrywać w czasie ostrych przymrozków. Dipteronia jest rodzajem siostrzanym rodzaju klon Acer i w niektórych ujęciach taksonomicznych rodzaj ten włączany bywa do rodzaju klon. Dwuskrzydlak chiński lubi gleby żyzne, delikatnie wilgotne. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste.

Drzewa podobne: Dwuskrzydlak chiński owoce jesieniąDwuskrzydlak chiński liść jesienią Dwuskrzydlak chiński nie posiada podobnych do siebie drzew. Chociaż w stanie bez owoców nie jest łatwy do identyfikacji. Może być mylony z mniej znanymi u nas gatunkami sumaka.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -