Glediczja - rodzina bobowate

Gatunki glediczji: znamy 15 gatunków; w Polsce dość często spotykana jest tylko glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos), a w naszych arboretach jeszcze glediczja bagienna (Gleditsia aquatica), glediczja chińska (Gleditsia sinensis), glediczja japońska (Gleditsia japonica), glediczja kaspijska (Gleditsia caspica).


Glediczja trójcierniowa, iglicznia trójcierniowa, iglicznica pospolita (Gleditsia triacanthos)

Cechy drzewa: Glediczja trójcierniowa - kwiatostanyGlediczja trójcierniowa - pąkGlediczja trójcierniowa to drzewo do 30 metrów wysokości o prostym pniu. Pędy cierniste.
Liście. Liście skrętoległe, pojedynczo pierzaste lub podwójnie pierzaste, 20 - 30 listkowe. Długość liścia do 25 cm. Oś liściowa owłosiona. Listki eliptyczne do 3 cm długości. Liście rozwijają się dość późno, bo w połowie maja dzięki czemu unikają majowych przymrozków. Na jesieni przebarwiają się na żółto.
Kwiaty. Kwiaty małe, zielonkawo-żółte, zebrane w krótkie grona. Pachnące i miododajne - należą do pszczelich pożytków.
Owoce. Owoce to spłaszczone, ciemne strąki, spiralnie skręcone, aż do 40 cm długości. Długo utrzymują się na drzewie i opadają zimą, a czasem dopiero na wiosnę. Nasiona duże, spłaszczone i twarde.

Pochodzenie: Środkowa część Ameryki Północnej.

Rozmaitości: Glediczja trójcierniowa - strąkiGlediczja trójcierniowa - liście Bardzo wytrzymała na niskie temperatury i mróz. Glediczja trójcierniowa ma małe wymagania glebowe. Preferuje podłoże piaszczyste, suche i wapienne. Wymaga miejsc nasłonecznionych. Rozmnaża się tylko z nasion.

Drzewa podobne: Glediczja trójcierniowa - ciernieGlediczja trójcierniowa - strąki zimą Z liści bardzo podobna jest do robinni akacjowej, jednak listki glediczji są mniejsze i jest ich parzysta liczba. Owoce za to są dużo dłuższe i większe niż strąki robinii.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie, Parki w Żelazowej Woli i w Wiśle, Warszawa okolice Pl. Wilsona, Radziejowice przy rondzie, Park Dittricha w Żyrardowie.


- -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -