Glediczja - rodzina bobowate

Gatunki glediczji: znamy 15 gatunków, w Polsce dość często spotykana jest tylko glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos).

W naszych arboretach rośnie jeszcze glediczja bagienna (Gleditsia aquatica), glediczja chińska (Gleditsia sinensis), glediczja japońska (Gleditsia japonica), glediczja kaspijska (Gleditsia caspica).


Glediczja trójcierniowa, iglicznia trójcierniowa, iglicznica pospolita (Gleditsia triacanthos)

Glediczja trójcierniowa - pąkGlediczja trójcierniowa - kwiatostany
Glediczja trójcierniowa: pąk i kwiatostany

Cechy drzewa: Glediczja trójcierniowa to drzewo do 30 metrów wysokości o prostym pniu. Korona owalna. Pędy cierniste. Młode pędy szarozielone, kora ciemnawo-brązowa, płytko spękana na kształt podłużnych płytek. Gałęzie posiadają długie, do 20 cm ostre, trójdzielne ciernie. Ciernie pojawiają się także na pniu w niższych jego partiach. Są odmiany bezcierniowe do nasadzeń w miejscach publicznych.

Liście. Liście świeżozielone, skrętoległe, pojedynczo pierzaste lub podwójnie pierzaste, parzyste 20 - 30 listkowe. Długość liścia do 25 cm. Oś liściowa owłosiona. Listki eliptyczne do 3-5 cm długości, krótko ogonkowe, owalne, całobrzegie. Liście rozwijają się dość późno, bo w połowie maja, dzięki czemu unikają majowych przymrozków. Na jesieni przebarwiają się na żółto.
Kwitnienie. Glediczja kwitnie dość późno - od drugiej dekady czerwca.
Kwiaty. Kwiaty małe, zielonkawo-żółte, zebrane w krótkie grona. Pachnące i miododajne - należą do pszczelich pożytków.
Owoce. Owoce to spłaszczone, ciemne strąki, spiralnie skręcone, aż do 40-50 cm długości. Długo utrzymują się na drzewie i opadają zimą, a czasem dopiero na wiosnę w kolejnym sezonie. Nasiona duże, spłaszczone i twarde.

Glediczja trójcierniowa - pąk kwiatowyGlediczja trójcierniowa - kwiaty
Glediczja trójcierniowa: pąk kwiatowy i kwiaty

Pochodzenie: Środkowa i wschodnia część Ameryki Północnej.

Glediczja trójcierniowa - liścieGlediczja trójcierniowa - strąki
Glediczja trójcierniowa: liście i owoce

Rozmaitości: Glediczja jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury i mróz. Glediczja trójcierniowa ma małe wymagania glebowe. Preferuje podłoże piaszczyste, suche i wapienne. Wymaga miejsc nasłonecznionych. Rozmnaża się tylko z nasion.

Glediczja jest pożytkiem - pszczelarze piszą o zbiorach do 25 kg z ha wśród drzew glediczji zgromadzonych wokół uli. Do celów kulinarnych wykorzystuje się jej nasiona, które zawierają białko, witaminy i sole mineralne. Nasiona można gotować - przypominają nasz groch. Bywają też składnikiem wegetariańskich kotletów. Można je też wysuszyć i prażone wykorzystać jako substytut kawy albo zmielone, jako bezglutenowa mąka.

Glediczja trójcierniowa - ciernieGlediczja trójcierniowa - strąki zimą
Glediczja trójcierniowa: ciernie i owoce zimą

Drzewa podobne: Z wyglądu liści glediczja trójcierniowa bardzo podobna jest do robinni akacjowej, jednak listki glediczji są mniejsze i jest ich parzysta liczba. Owoce za to są dużo dłuższe i większe niż strąki robinii. Amator może młodą glediczję pomylić jeszcze z karaganą syberyjską czy amorfą krzewiastą.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie, Parki w Żelazowej Woli i w Wiśle, Warszawa okolice Pl. Wilsona, Radziejowice przy rondzie, Park Dittricha w Żyrardowie.


- Zdjęcia glediczji trójcierniowej -




- Drzewa Polski - Atlas drzew -