Kłokoczka - rodzina kłokoczkowate

Gatunki kłokoczki: 12 gatunków na świecie, w Polsce występuje głównie tylko jeden gatunek: kłokoczka południowa. Inne, które możemy spotkać w kolekcjach dendrologicznych to kłokoczka trójlistkowa (Staphylea trifolia), kłokoczka Bolandera (Staphylea bolanderi), kłokoczka kolchidzka (Staphylea colchica) i Staphylea elegans.


Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata)

Cechy drzewa: Kłokoczka południowa pąk kwiatowyKłokoczka południowa kwiatostan Kłokoczka południowa to małe drzewo wysokości do 4, góra 5 metrów. Korę ma niebieskawo-brązową z białymi prążkami. Liście naprzeciwległe, złożone z 5-7 podłużnie jajowatych, zaostrzonych, drobno ząbkowanych listków. Spodnia strona liści zabarwiona jest na kolor szarozielony, wierzchnia intensywnie zielona. Ogonki liści długie, z wierzchu rynienkowate. Kłokoczka południowa kwitnie w maju lub czerwcu. Kwiaty ma obupłciowe, koloru białego, czasami różowawe, dzwonkowate, zebrane w zwisające grona. Owoc stanowi pęcherzykowato rozdęta torebka koloru zielonego. Wewnątrz niej znajdują się 2-3 błyszczące, żółtobrązowe nasiona wielkości ziaren grochu. Nasiona są jadalne.

Pochodzenie: Jest przedstawicielem ciepłolubnej flory Europy Południowej, Kaukazu i Azji Mniejszej. W Polsce rośnie tylko na południu na nielicznych stanowiskach na Śląsku, Wyżynie Małopolskiej, Podkarpaciu i Beskidach.

Rozmaitości: Kłokoczka południowa kwiatKłokoczka południowa korowina Dawniej z nasion kłokoczki uzyskiwano olej służący do oświetlania. Roślina ta na stanowiskach naturalnych objęta została ochroną gatunkową. Ze względu na ładne owoce (szczególnie jesienią) polecana do przydomowych ogródków. Nazwa drzewa pochodzi od nasion, które na wietrze dźwięcznie klekocą.

Drzewa podobne: Kłokoczka południowa owocKłokoczka południowa liść Po samych liściach trudna do rozróżnienia. W momencie kwitnienia i owocowania idenyfikacja kłokoczki jest ułatwiona.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, Ogród Botaniczny UW.


- Zdjęcia kłokoczki południowej -
- Drzewa Polski - Atlas drzew -