Maakia, makia - rodzina strączkowe

Gatunki maakii: w Polsce dostępny jest głównie tylko jeden gatunek maakii: maakia chińska (Maackia chinensis). Na świecie znana jest jeszcze maakia amurska (Maackia amurensis), którą u nas można podziwiać tylko w arboretach i kolekcjach hobbystycznych.


Maakia chińska, makia chińska (Maackia chinensis)

Cechy drzewa: Makia chińska pierwsze liścieMakia chińska pąki kwiatowe Maakia chińska to wyprostowane drzewo o regularnej koronie, które pnie się całkowicie w górę. W Chinach może osiągnąć wysokość do 20 metrów. W Europie nie przekracza 10 metrów wysokości. U nas jeszcze niższe.

Liście. Każdy liść tego drzewa składa się z jedenastu, dwunastu listków pojawiających się pod koniec wiosny. Liście pokryte są srebrzystymi włoskami i prezentują się pięknie na ciemnym tle.
Kwiaty. Pod koniec wiosny (w Polsce dopiero we wrześniu) końce gałęzi pokrywają się wiechami kwiatów o kształcie groszku w kolorze kości słoniowej.
Owoce. Owocami są średniej długości, nieco spłaszczone, zielone torebki nasienne długości 7 cm.

Pochodzenie: Chiny.

Rozmaitości: Makia chińska kwitnienieMakia chińska gałązka Zaleca się sadzenie maakii chińskiej na stanowisku ciepłym, osłoniętym od chłodnych wiatrów. Jest wytrzymała na mróz do -20 stopni C. Drzewo polecane dla pszczelarzy ze względu na miododajne kwiaty.

Drzewa podobne: Makia chińska jesieniąMakia chińska owoce Może nieco przypominać robinię, glediczję czy kłęka albo strączyna z powodu nieco podobnych liści i owoców. Jednak to drzewo jest absolutną rzadkością i nie spotyka się go jeszcze u nas poza arboretami i kolekcjami hobbystycznymi.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -




Maakia amurska, makia amurska (Maackia amurensis)

Cechy drzewa: Makia amurska liśćMakia amurska kora Maakia amurska to drzewo do 6 metrów wysokości o dość szerokiej, nieregularnej koronie. Pąki rozwijające się wiosną, są srebrzyste i efektowne - wyglądają jak pokryte szronem. Korowina urokliwa - rdzawobrązowa, przypominająca nieco połączenie czereśniowej z czeremchą Maacką.
Liście. Liście pierzaste, duże do 30 cm długości. Początkowo srebrzystoniebieskawozielone, następnie ciemnozielone.
Kwiaty Kwitnie w wakacje. Kwiaty białawe i ecrue, dzwonkowate, pachnące zebrane są w gęste wzniesione grona długości nawet do 20 cm. Drzewo polecane dla pszczelarzy ze względu na miododajne kwiaty.
Owoce. Owocem jest płaski strąk, długości 3- 6 cm. Nieco dłuższy niż u maaki chińskiej.

Pochodzenie: Chiny, okolice rzeki Amur.

Rozmaitości: Makia amurska liśćMakia amurska latem Jest bardziej wytrzymała na mróz od maakii chińskiej. Nazwa gatunku pochodzi z regionu rzeki Amur, z którego pochodzi to drzewo. Nazwana tak na cześć Karlovicha Maacka (Richarda Maacka), XIX-wiecznego syberyjskiego odkrywcy, który odkrył to drzewo w regionie rzeki Amur na granicy chińsko-syberyjskiej.

Drzewa podobne: Makia amurska owoceMakia amurska zeszłoroczne owoce Obie maakie są do siebie bardzo podobne. Trzeba zwracać uwagę na liście i rozmiar owoców.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.


- -




- Drzewa Polski - Atlas drzew -