Cechy drzewa:
Magnolia purpurowa to drzewo do 4 metrów wysokości. Częściej jednak spotykana w formie krzewiastej. To jedna z najciemniejszych magnolii.
Liście. Liście są jasnozielone, owalne, długości do 15 centymetrów.
Kwiaty. Kwiaty ciemnobordowe, niemal fioletowe, podobne są kształtem do kwiatów magnolii gwiaździstej, ale mają kilkanaście płatków.
Z wyglądu przypominają olbrzymie tulipany.
Owoce. Szyszkowate - typowe dla magnolii. W Polsce rzadko owocuje.
Pochodzenie: Daleki Wschód, aczkolwiek odmiana Nigra tej magnolii, to mieszaniec międzygatunkowy magnolii purpurowej z magnolią gwiaździstą.
Rozmaitości: Jedna z najczęściej hodowanych magnolii w Polsce. Zakwita najczęściej już w pierwszym roku po posadzeniu, nieco później niż wczesne magnolie - w maju i czerwcu. Kwitnie bardzo obficie i długo. Wymaga słonecznego stanowiska. Jest niezbyt wytrzymała na większy mróz i dlatego nie powinna być sadzona w rejonach o silnych mrozach. Lepiej rośnie i kwitnie na żyznej i przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie.
Drzewa podobne: Kolor kwiatów dość szybko pozwala na identyfikację tej magnolii.
Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, Ogród Botaniczny w Warszawie.
Cechy drzewa:
Magnolia Galaxy to drzewo do 7-10 metrów wysokości. Pokrój kolumnowy - dość nietypowy dla magnolii. Wzrost, jak na magnolie dość szybki.
Liście. Pierwsze liście są jasnozielone, po dojrzeniu ciemnieją i stają się delikatnie skórzaste. Liście są szerokojajowate, całobrzegie, rosną na krótkich ogonkach.
Kwiaty. Kwitnie pod koniec kwietnia przed rozwojem liści. Kwiaty duże składające się z kilkunastu płatków koloru ciemnoróżowego - na zewnątrz ciemniejsze a wewnątrz jasno różowe. W miarę upływu czasu tepale dość mocno rozchylają się na boki.
Owoce. Typowe - dość rzadko pojawiają się u nas.
Pochodzenie: Wyselekcjonowana przez Williama Kosara w 1963 roku w National Arboretum, USA.
Rozmaitości: Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste, wilgotne, w miarę kwaśne i osłonięte od wiatrów. Nie lubi przycinania. Nie znosi suszy - wymaga podlewania w okresach bezdeszczowych. W pierwszych lata zaleca się jej okrywanie na zimę. Idealna do nasadzeń parkowych i przy drogach miejskich.
Drzewa podobne: Kolumnowy pokrój sprawia, że jest łatwa do rozpoznania.
Lokalizacja zdjęć: Muranów - Warszawa.
Cechy drzewa:
Magnolia wierzbolistna to drzewo do 7 metrów wysokości.
Liście. Liście wąskie, lancetowate, zielonkawe z jaśniejszym spodem.
Kwiaty. Kwiaty białe. Kwitnie bardzo obficie.
Owoce. Typowe szyszkowate.
Pochodzenie: Japonia.
Rozmaitości: Kwitnie na początku kwietnia przed rozwojem liści. Wytrzymała na mróz choć zaleca się okrywanie młodych roślin.
Drzewa podobne: Ciężka do identyfikacji.
Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Powsinie.