Magnolia - rodzina magnoliowate

Magnolia naga (Magnolia denudata)

Cechy drzewa: Magnolia naga pąkMagnolia naga pąk kwiatowy Magnolia naga to duże drzewo, rośnie nawet do 10 metrów wysokości. Korona kulista.
Liście. Liście 20 centymetrowe, odwrotnie jajowate i deliaktnie owłosione, czubkowato zakończone. W sezonie zielone, a na jesieni przebarwiają się na żółto a potem na brązowo.
Kwiaty. Kwitnie przed rozwojem liści. Kwiaty duże koloru białego. Wewnątrz różowawe i kremowe pręciki.
Owoce. Typowe dla gatunku.

Pochodzenie: Chiny.

Rozmaitości: Magnolia naga kwiatMagnolia naga kwiaty W Polsce rzadko spotykana. Wymaga słonecznych stanowisk. Nie jest do końca odporna na nasze mrozy. Podczas surowych zim przemarza do lini pokrywy śniegowej, ale później dobrze się regeneruje. Jej mieszańce gatunkowe są bardziej mrozoodporne. Kwitnie bardzo obficie i wcześnie.

Drzewa podobne: Magnolia naga liścieMagnolia naga owoc Trudna do rozpoznania.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie.



- Zdjęcia magnolii nagiej -




Magnolia Genie (Magnolia ×soulangeana 'Genie')

Cechy drzewa: Magnolia Genie kwiatMagnolia Genie kwiatyMagnolia Genie to niskie drzewo do 3-4 metrów wysokości. Pokrój zwarty, kolumnowy, korona owalna.
Liście. Liście typowe, ciemnozielone, nieco skórzaste.
Kwiaty. Kwiaty okrągłe, dość duże, o średnicy do 15 cm, złożone z 6-12 płatków - tepali. Barwa kwiatów ciemna, intensywna, bordowa, niemal fioletowa, od samego początku do końca procesu kwitnienia. Tepale na brzegach są delikatnie wywinięte na zewnątrz. Kształt kwiatów przypomina tulipany.
Owoce. Typowe dla gatunku, u nas rzadko kiedy zawiązywane.

Pochodzenie: Wyhodowana przez Vance James Hooper Nowa Zelandia po 15 latach hodowli, a wprowadzona do handlu w 2011 w Holandii.

Rozmaitości: Odporna na nasze mrozy - nawet do -26 °C, nie choruje. Kwitnie pod koniec kwietnia i na początku maja. Wymaga słonecznych stanowisk, w cieniu kwitnie bardzo mizernie.

Drzewa podobne: Ze względu na kszałt i kolorystykę kwiatów nie ma podobnych do niej magnolii.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, arboretum w Powsinie, ogródek autora.


- -



Magnolia Loebnera (Magnolia × loebneri)

Cechy drzewa: Magnolia Loebnera kwiatMagnolia Loebnera kwiatyMagnolia Loebnera to drzewo do kilku metrów wysokości. Zazwyczaj niższe od rodziców.
Liście. Liście eliptyczne do podłużnych, zbliżone wielkością do liści magnolii gwiaździstej.
Kwiaty. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści. Płatki w kształcie pasków różnią się znacznie między odmianami pod względem liczby (8–30), długości (kwiaty o średnicy 11–15 cm) i koloru (od czystej bieli, przez róż, do liliowofioletowego).
Owoce. Typowe dla gatunku mieszki.

Pochodzenie: Wyhodowana w Niemczech na początku XX wieku, przez Maxa Löbnera z Drezna, a następnie przez Bonn Botanical Gardens.

Rozmaitości: Jest mieszańcem magnolii japońskiej i magnolii gwiaździstej. Kwitnie bardzo obficie. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach.

Drzewa podobne: Można ją pomylić z niektórymi odmianami magnolii gwiaździstej.

Lokalizacja zdjęć: Arboretum w Rogowie, ogródek autora.


- -



« Magnolie strona poprzednia                     Magnolie strona następna »


- Drzewa Polski - Atlas drzew -